Korzystne zmiany dla oszczędzających

Po wejściu w życie zmian zaproponowanych przez rząd zwiększy się atrakcyjność indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego.

Publikacja: 14.11.2013 00:59

Korzystne zmiany dla oszczędzających

Foto: Bloomberg

Na emeryturę trzeba odkładać dodatkowo, żeby na starość zapewnić sobie zadowalający standard życia. Wiadomo już, że z ZUS i OFE dostaniemy niewiele w relacji do swoich dochodów z pracy.

Specjalnie do oszczędzania na emeryturę przeznaczone są konta IKE i IKZE, z którymi wiążą się zachęty podatkowe.

Dotychczas lepsze warunki gromadzenia pieniędzy oferowało IKE. Posiadając je, nie będziemy musieli płacić 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, jeśli środki pobierzemy z konta po 60. roku życia (lub po skończeniu 55 lat, jeśli uzyskamy już wtedy uprawnienia emerytalne).

Natomiast IKZE, zdaniem wielu ekspertów, to produkt mniej udany niż IKE i mało przejrzysty. Konto to ma niski roczny limit wpłat. Poza tym tak naprawdę trudno ocenić, jakie będą dodatkowe korzyści z oszczędzania. Nie wiadomo bowiem, jakie w przyszłości będą obowiązywały stawki podatku dochodowego, którym objęte będą wypłaty z rachunku (obecnie jest to 18 i 32 proc.). Dodatkową trudnością jest konieczność samodzielnego wyliczania limitów.

IKE jest też lepszym rozwiązaniem dla osób, które będą chciały podjąć część środków jeszcze przed emeryturą. Jest to możliwe, choć wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych. Natomiast w przypadku IKZE można pobrać wyłącznie całą uzbieraną kwotę i należy wtedy zapłacić podatek Belki oraz podatek od dochodów, do których zostanie doliczona wypłata z IKZE.

Jednak wkrótce atrakcyjność IKZE wzrośnie. Stanie się tak za sprawą nowego projektu,  opracowanego przez resort pracy. Według zmienionych zasad kwotę wpłacaną na konto nadal będziemy odpisywać od podstawy opodatkowania, ale wypłata pieniędzy po 65. roku życia zostanie objęta zryczałtowanym 10-proc. podatkiem dochodowym. Natomiast limit wpłat będzie określony kwotowo, a więc nie będzie tak jak teraz zależał od wysokości naszych zarobków. Obecnie wynosi on 4 proc. naszej rocznej pensji, ale nie więcej niż 4 proc. liczone od 30-krotności średnich zarobków.

Dlatego konto IKZE w obecnej formie najwięcej korzyści przynosi osobom, które pracują na etacie i mają wysokie zarobki. Ci, którzy zarabiają 8815 zł brutto lub więcej, mogą przelać na IKZE maksymalną kwotę; w tym roku jest to 4231,2 zł. Ale osoba, która zarabia 3 tys. zł brutto, przekaże na IKZE najwyżej 1440 zł.

Po planowanych zmianach limit ma wynieść 120 proc. średniego wynagrodzenia (w tym roku jest to 4456 zł). Tak więc nawet osoby z niskimi zarobkami oraz przedsiębiorcy będą mogli przelać na IKZE maksymalną sumę.

Można mieć tylko jedno konto IKZE. Oferty są dostępne w niektórych bankach (lokaty), TFI (fundusze), firmach ubezpieczeniowych (polisy inwestycyjne), PTE (dobrowolne fundusze emerytalne) oraz domach maklerskich (rachunek maklerski).

Kinga Żelazek

Szczegółowe informacje o kontach emerytalnych IKE i IKZE przedstawimy w kolejnym wydaniu „Moich Pieniędzy"

Na emeryturę trzeba odkładać dodatkowo, żeby na starość zapewnić sobie zadowalający standard życia. Wiadomo już, że z ZUS i OFE dostaniemy niewiele w relacji do swoich dochodów z pracy.

Specjalnie do oszczędzania na emeryturę przeznaczone są konta IKE i IKZE, z którymi wiążą się zachęty podatkowe.

Pozostało 89% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy