Projekt nowelizacji ustawy o funduszach emerytalnych opublikowany na początku października przez resort pracy został oddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym. Oficjalne pisma do Ministerstwa Pracy przesłało kilkanaście instytucji. Jak się okazuje proponowane zmiany budzą wątpliwości większości z nich.
Dług się nie zmniejszy
Według Głównego Urzędu Statystycznego planowane w projekcie zmian w OFE przeniesienie i umorzenie obligacji z portfeli funduszy emerytalnych nie powinno wpłynąć na zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych liczonego według nowej metodologii unijnej ESA2010.
GUS uważa, że według nowej metodologii rachunkowej któą zastosuje się po raz pierwszy do danych, przekazywanych począwszy od dnia 1 września 2014 roku, przejęcie jednorazowej wpłaty aktywów przez sektor instytucji rządowych i samorządowych, którym towarzyszy przejście zobowiązań emerytalnych, nie będzie operacją, która wpłynie na poprawę salda sektora w danych roku. Zatem środki przekazane do I filaru będą traktowane jako zaliczka na poczet składek na ubezpieczenie społeczne, a nie jako składki na ubezpieczenie społeczne.
W Opinii GUS wejście w życie ESA2010 będzie neutralne z punktu widzenia wpływu zmian w systemie emerytalnym na dług sektora instytucji rządowych i samorządowych.
- W przypadku wyniku sektora general government transakcja przejęcia aktywów w zamian za przyszłe zobowiązania emerytalne zarejestrowana zostanie, zgodnie z zasadami ESA'95, jako dochód (pozytywny wpływ na wynik). Wg zasad ESA2010 tego typu transakcje rejestruje się, co do zasady, w rachunkach finansowych, bez wpływu na wynik sektora - napisał GUS.