Rekordowy poziom akcji w aktywach OFE

Udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych przekroczył we wrześniu poziom 41 proc. OFE dokupiły w tym miesiącu walorów za 600 mln zł.

Publikacja: 22.10.2013 17:50

Rekordowy poziom akcji w aktywach OFE

Foto: Bloomberg

Jak wynika z naszych wyliczeń na podstawie danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, przeciętnie w aktywach OFE akcje stanowiły na koniec ubiegłego miesiąca 41,04 proc. To rekordowy poziom tych papierów w aktywach OFE. W sierpniu ten poziom wynosił 40,24 proc.

Niskie stpy zniechęcają do długu

- Zwiększanie zaangażowanie w akcje przez fundusze emerytalne to wynik oczekiwania wyższych stóp zwrotu z akcji niż z obligacji - uważa Ewa Radkowska- Świętoń, wiceprezes i szef inwestycji ING PTE

- To normalna sytuacja przy niskich stopach procentowych. Fundusze poszukują alternatyw wobec mało rentownych skarbowych papierów dłużnych, a ponieważ wachlarz możliwości inwestycyjnych OFE jest dość ograniczony to pierwszym wyborem są akcje spółek notowanych na GPW. Ponieważ nie zanosi się na podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie, fundusze zwracają się w stronę akcji. – dodaje

OFE nadal kupują

Fundusze kontynuowały zakupy nowych papierów. Jak wynika z wyliczeń DM PKO kupiły nowe akcje za niemal 600 mln złotych. Chociaż kwota była mniejsza niż w sierpniu, trend zakupowy, który trwa nieprzerwanie od października 2011 r. został utrzymany. Od początku roku fundusze wydały na akcje niemal 15 mld zł. gdy w całym minionym roku oraz w 2011 r. było to po ok. 10 mld zł.

Dodatkowo na wzrost udziału akcji w portfelach OFE wpływają rosnące ceny walorów.

- Rynek w górę pcha coraz większe przekonanie, że jeśli chodzi o cykl gospodarczy, to dołek mamy już za sobą i wiara w poprawę wyników spółek. W dłuższej perspektywie niewiadomą pozostaje jednak ostateczny kształt systemu emerytalnego i jego wpływ na rynek akcji – tłumaczy Radkowska- Świętoń.

Na koniec września wartość akcji w portfelach OFE wzrosła o 3,4 proc. w skali miesiąca przekraczając 120 mld zł. Wartość portfela obligacji skarbowych wyniosła – 124 mld zł rosnąc o 2,3 mld zł. Przeciętny udział papierów rządowych wyniósł ponad 42 proc. i zwiększył się w porównaniu z końcem sierpnia kiedy stanowił średnio 40 proc. portfeli OFE.

Fundusze zmniejszyły swoje zaangażowanie w depozyty bankowe. We wrześniu spadło ono o niemal miliard zł, do 14,9 mld zł. Aktywa funduszy emerytalnych wzrosły o 6 mld zł, przekraczając poziom 292 mld zł.

Bruksela przeanalizuje

W dłuższej perspektywie niewiadomą pozostaje jednak ostateczny kształt systemu emerytalnego i jego wpływ na rynek akcji. W sprawie reformy OFE wypowiedziała się dziś Komisja Europejska. W odpowiedzi na list Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych z początku września, wiceprzewodniczący KE Olli Rehn napisał, że każde państwo członkowskie ma prawo decydować o kształcie swojego systemu emerytalnego. Komisarz zapewnił, że bierze pod uwagę komentarz IGTE dotyczący konsekwencji zapowiadanych przez rząd zmian w OFE. Jednocześnie zapewnił, że Komisja przeprowadzi analizę reformy, jeśli pojawi się więcej szczegółów.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami