Warto pracować na emeryturze

Większość, bo 60 proc. Polaków przewiduje, że będzie pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, a niewiele mniej deklaruje, że nie ma wcale ochoty przerywać wtedy pracy. I mają rację - jeśli chcą dłużej żyć.

Publikacja: 16.08.2013 14:31

Warto pracować na emeryturze

Foto: Bloomberg

Gotowość Polaków do pracy na emeryturze wykazała jedna z ubiegłorocznych fal badania Monitor Rynku Pracy agencji  zatrudnienia Randstad. Za to najnowszy, tegoroczny raport brytyjskiego  Instytutu  Gospodarki (Institute of Economic Affairs-IEA) dowodzi, że wyznawcy takich opinii mogą nie tylko zwiększyć swe dochody, ale też wydłużyć życie.

Według badań IEA, emerytura podwyższa o 40 proc. ryzyko zachorowania na depresję i aż o 60 proc. po zwiększa prawdopodobieństwo diagnozy któregoś  ze schorzeń fizycznych. Gabriel Sahlgren, dyrektor badań w  brytyjskim Centrum Reform  Rynkowych, autor raportu IEA twierdzi,że sam jest zaskoczony skalą wpływu emerytury na zdrowie. I to niezależnie od kraju, gdyż jego badanie objęło 9 tysięcy emerytów  z 11 państw Unii Europejskiej – okazało się, że wszyscy mieli podobne problemy.

Początki są miłe- większość ludzi przechodząc na emeryturę cieszy się, że wreszcie będzie miało czas dla siebie – i w pierwszym roku ich stan zdrowia faktycznie się poprawia. Jednak dwa –trzy lata po odejściu z pracy psychiczna i fizyczna kondycja emerytów zaczyna się pogarszać-twierdzi Sahlgren w wypowiedzi dla serwisu BBC News, który streszcza wyniki jego raportu przypominając, że podobne  wnioski przyniosły też inne badania.

W latach 1992-2005 Dhaval Dave, profesor Bentley University in Waltham, Massachusetts, badał zdrowie 1200 amerykańskich emerytów.  Okazało się, że zwykle w sześć lat po zaprzestaniu pracy pojawiają się problemy zdrowotne- nadciśnienie, choroby serca, artretyzm, udary – są na porządku dziennym. Rośnie też odsetek osób z depresją. Ci ciekawe, podobne rezultaty wykazywały badania w krajach z  różnym wiekiem emerytalnym. Zarówno tam, gdzie pracownicy przechodzą zwykle na emeryturę w wieku 60 lat, jak i tam (np. w Norwegii) gdzie pracują często do 67 roku życia, ich dolegliwości psychiczne i fizyczne narastały po odejściu z pracy.

Część z tych schorzeń to kwestia samego naturalnego procesu starzenia się, ale –jak podkreśla prof. Dave- duże znaczenie ma też społeczna i psychiczna stymulacja. To dlatego, że dla  większości z nas  (przynajmniej  przedstawicieli starszych pokoleń) głównym obszarem społecznej, fizycznej i umysłowej aktywności jest praca. Jeśli ona się kończy, powstaje luka, którą trudno zapełnić. – Wedy rośnie poczucie osamotnienia, a samotność zwiększa ryzyko  schorzeń psychicznych, które z kolei prowadzą  do chorób, gdyż ludzie przestają o siebie dbać- argumentuje Sahlgren. Dodaje,że wpływ na pogorszenie stanu zdrowia może mieć też spadek dochodów na emeryturze - starając się oszczędzać ludzie kupują tańszą, gorszej jakości żywność, oszczędzają na wizytach u lekarza, lekarstwach,   czy aktywności fizycznej albo wyjazdach na wakacje.

Amerykański psychiatra, 83 –letni Harry Prosen, który formalnie odszedł na emeryturę przed 10 laty, ale nadal przyjmuje pacjentów  i dorabia sobie jako konsultant, twierdzi, że wśród jego znajomych w podobnym wieku, najzdrowsi są ci, którzy nadal pracują, albo prowadzą aktywne  życie towarzyskie.

Gabriel Sahlgren twierdzi, że  emeryci muszą zadbać o wypełnienie społecznej i fizycznej luki po odejściu z pracy i poszukać sobie innych sposobów aktywności. W wielu krajach Europy w tym w Polsce,  aktywnym emerytom będzie sprzyjać sytuacja demograficzna. Ci, którzy będą w stanie i będą chcieli pracować coraz częściej będą mogli liczyć na gotowość pracodawców do pójścia im na rękę i zaoferowania elastycznych godzin pracy, warunków zatrudnienia. Szansą    dla emerytów może być też rozwijający się wolontariat, nie wspominając o popularnych Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Autor raportu IEA podkreśla, że wraz z wydłużeniem się naszego życia do ok. 80 lat  –czyli o ponad dekadę w porównaniu z latami 60.XX wieku - coraz  więcej ludzi będzie musiało znaleźć pomysły na  kilkanaście lat wolnego czasu. Radzi by  o tym pomyśleć i zaplanować działania jeszcze przed przejściem na emeryturę- np. szukając możliwości pracy na część etatu.

Odpowiednio wcześniej warto też zadbać o swoją kondycję fizyczną- a więc w końcówce  długiego, sierpniowego weekendu może wycieczka rowerowa zamiast kolejnego piwa przy karkówce z grilla?

Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE