- Do końca sierpnia zakończymy konsultacje ws. zmian w OFE i na początku września zostanie zaprezentowane konkretne rozwiązanie. Mamy zaprezentowane trzy warianty zmian w OFE. One są nadal aktualne. Będą bazą do wypracowania ostatecznego rozwiązania – zapowiedział wiceminister.

Na początku lipca rząd zarekomendował przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.

Szacunki rządu zakładają, że wprowadzenie dobrowolności udziału w otwartych funduszach sprawi, że większość Polaków zrezygnuje z ich usług.W ocenie ekspertów wskazują na to dane dotyczące liczby osób, która samodzielnie wybierają OFE. Nie jest ich zbyt wiele. Wśród podejmujących pierwszą pracę zaledwie 10 proc. samodzielnie wybiera fundusz. Pozostali trafiają do nich na drodze losowania. Kłóci się to jednak z wynikami badania, którą na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadziła GFK Polonia. Zdecydowana większość ankietowanych (57 proc.) stwierdziła iż nie zgodziłoby się na przekazanie pieniędzy ze składek zgromadzonych w OFE do ZUS. 23 proc. respondentów, że jeszcze nie wie co zrobi, a tylko 20 proc. zdecydowałoby się na migrację do ZUS.