Dwa miesiące na debatę o raporcie emerytalnym

Rada Ministrów przyjęła do wiadomości raport z przeglądu emerytalnego. Na ostatnie posiedzenie rządu w sierpniu ma trafić on kolejny raz z jedną już tylko rekomendacją zmian w OFE - tak mówił po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk

Publikacja: 02.07.2013 14:58

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

- Przyjęliśmy do wiadomości raport dotyczący OFE - powiedział na konferencji po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Rząd przeznaczył dwa miesiące na debatę dotyczącą tego raportu. Mają one doprowadzić - jak zapowiedział Donald Tusk - do powstania wersji raportu z jedną tylko rekomendacją zmian w OFE.

- Zwróciłem się do ministrów Kosiniaka-Kamysza i Rostowskiego, aby wykorzystali najbliższe dwa miesiące na dyskusję dotyczącą raportu i jego rekomendacji - powiedział Tusk. Liczy on, że na ostatnie posiedzenie rządu w sierpniu trafi raport. Premier nie wykluczył, że ostateczne rozwiązanie może w szczegółach różnić się od tego co obecnie zawiera raport.

- Jeśli zdecydujemy się na zmiany w OFE, pilnie przygotujemy założenia do projektu zmian ustaw - dodał premier Tusk.

Raport na ten temat funduszy emerytalnych przygotowały ministerstwa finansów oraz pracy i zaprezentowały go opinii publicznej w ubiegłym tygodniu. Zawiera on rekomendacje zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego oraz zakłada, że Polacy w wieku przedemerytalnym będę stopniowo przenosić pieniądze zgromadzone w OFE do ZUS.

Zmiany w funduszach emerytalnych sprowadzają się do 9 rekomendacji, przy czym rząd poważnie myśli o trzech z nich. Jakich? Pierwsza to likwidacja części obligacyjnej portfela OFE, czyli przeniesienie na subkonto w ZUS pieniędzy, które ulokowane są w obligacjach skarbowych. Dwa kolejne rekomendowane przez rząd propozycje to dobrowolność odkładania pieniędzy w OFE w dwóch wariantach. Polacy decydowaliby by oszczędzać w OFE i ZUS, czy tylko w ZUS. Druga wersja dobrowolności zakłada dodatkowo, że Polacy, którzy zostaną w OFE będą musieli wpłacać ekstra składkę do tych instytucji na poziomie 2 proc. pensji. Wybór ostatecznego wariantu zmian w systemie OFE nastąpi po konsultacjach społecznych.

Ekonomiści i eksperci zarzucają raportowi, że zamiast być przeglądem całego systemu emerytalnego koncentruje się wyłącznie na kapitałowej jego części i został tak napisany by wykazać, że fundusze emerytalne są złym rozwiązaniem. Wątpliwości ekonomistów budzą też wyliczenia, które znalazły się w raporcie.

Jak wskazują wyliczenia Piotra Lewandowskiego, głównego ekonomisty Instytutu Badań Strukturalnych, propozycje rządowe wcale nie muszą okazać się atrakcyjne dla przyszłych emerytów. Wysokość przyszłego świadczenia dla dzisiejszego 30-latka, który zdecyduje się płacić składki tylko do ZUS może zmniejszyć się  o ponad 10 proc. w porównaniu z obecnym status quo.

- Przyjęliśmy do wiadomości raport dotyczący OFE - powiedział na konferencji po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Rząd przeznaczył dwa miesiące na debatę dotyczącą tego raportu. Mają one doprowadzić - jak zapowiedział Donald Tusk - do powstania wersji raportu z jedną tylko rekomendacją zmian w OFE.

Pozostało 87% artykułu
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Emerytura
Polacy łatwo sprawdzą ile mają pieniędzy na emeryturę. Jest projekt ustawy
Emerytura
Polacy sprawdzają, ile mają pieniędzy w PPK. Nawet ci, co nie mają