Francja: „pilnie potrzebna" druga reforma emerytalna

Komisja Europejska wezwała Francję do wprowadzenia reformy emerytalnej jeszcze przed końcem tego roku, gdyż w przeciwnym wypadku deficyt w wydatkach systemu wzrośnie do prawie 19 mld euro w 2017 r.

Publikacja: 06.06.2013 05:08

Francja: „pilnie potrzebna" druga reforma emerytalna

Foto: ROL

Bruksela podkreśla, że zmiany wprowadzone przez poprzedni rząd w 2010 r. nie zapewniają koniecznej redukcji deficytu w systemie pay-as-you-go. Komisja swoje zalecenia opiera na ostatnich prognozach dokonanych przez Conseil d'orientation des retraites (COR) w grudniu ubiegłego roku. W swoim raporcie COR przewiduje, że deficyt w systemie emerytalnym wzrośnie do 18,8 mld euro w 2017 r. z 14 mld euro w 2011 r. pomimo zmian podjętych w 2010 r.

Komisja Europejska uważa, że ??francuski system emerytalny jest obecnie w obliczu znacznego deficytu. „Nowe działania polityczne są pilnie potrzebne, aby powstrzymać wzrost deficytu w systemie emerytalnym przy zachowaniu adekwatności systemu".

Zdaniem Brukseli zmiany powinny polegać na dalszym wydłużaniu wieku i stażu pracy wymaganego do uzyskania uprawnień do wcześniejszej i do pełnej emerytury. Dodatkowo Francja powinna dostosować zasady indeksacji świadczeń do aktualnych warunków rynkowych i przejrzeć „liczne zwolnienia" z ogólnego systemu emerytalnego dla wielu kategorii pracowników. Z drugiej strony Komisja ostrzega przed zwiększeniem poziomu składek na ubezpieczenie społeczne z uwagi na negatywny wpływ takiego kroku na koszty pracy.

Komisja poinformowała jednocześnie, że Francja powinna osiągnąć deficyt na poziomie 3,9 proc. PKB w 2013 r., 3,6 proc. w 2014 r. oraz 2,8 proc. w 2015 r.

 

Publikacja powstała we współpracy z "Globalnym przeglądem emerytalnym" wydawanym przez serwis www.emerytariusz.pl. Źródło: Europeanpensions.net

Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej