Rostowski: przegląd w czerwcu

Przegląd systemu emerytalnego opublikowany będzie najpóźniej w połowie czerwca, na pewno nie w tym tygodniu - poinformował dziennikarzy wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski

Publikacja: 27.05.2013 14:51

Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów

Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów

Foto: Bloomberg

- Przegląd zmian w OFE zostanie opublikowany najpóźniej w połowie czerwca, na pewno nie w tym tygodniu - powiedział.

Nad dokumentem pracują od wielu tygodni Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Finansów. Przygotowanie takiego raportu nakazuje ustawa o systemie emerytalnym.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk mówił, że liczy, że raport z przeglądu systemu emerytalnego zostanie opublikowany jeszcze w maju. Na początku maja wyjaśniał, że raport będzie przesłanką do oceny przyszłości OFE. Jak mówił, przygotowanie tego dokumentu nie jest tylko rutynową pracą, mającą odpowiedzieć na pytanie, co się zdarzyło w czasie obowiązywania programu emerytalnego. Według niego ważne jest, by raport nie niósł ze sobą dwuznaczności, szczególnie jeśli chodzi o ocenę samych OFE. Wcześniej premier mówił, że obecnie nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować.

W połowie maja główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki powiedział, że temat przeglądu jest wielowątkowy i trzeba je przeanalizować. Wśród wątków tych wymienił: wpływ OFE na wzrost gospodarczy, na rynek kapitałowy i na finanse publiczne oraz wpływ funduszy na wielkość emerytur. Według Koteckiego "spektrum decyzji jest od: nic nie zmieniać, do bardzo radykalnych działań".

W piątek własny pomysł na wypłatę świadczeń z pieniędzy zgromadzonych w OFE, co także będzie zawierał raport z przeglądu, przedstawił Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego. Zdaniem członków tego Komitetu - ekonomistów i prawników - emerytury z OFE powinny wypłacać nowe fundusze zarządzane przez towarzystwa emerytalne. Realizacja pomysłu resortu finansów powrotu klientów do ZUS doprowadzi natomiast do likwidacji kapitałowej części systemu emerytalnego.

Przypomnijmy, że resort finansów zaproponował by Polacy wracali stopniowo z OFE do ZUS na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Zdaniem wielu ekspertów, pieniądze w OFE stały się łatwo dostępnym lekarstwem na problemy budżetu państwa.

W poniedziałkowym wydaniu "Rz" i w serwisie MojaEmerytura.rp.pl Jerzy Stępień, były prezes trybunału Konstytucyjnego, mówi o własności pieniędzy zgromadzonych w OFE i ZUS.

OFE: test dla społeczeństwa

Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Emerytura
Prawie każdy ma przerwy w płaceniu składek na emeryturę. Jak to wpłynie na wysokość świadczeń?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Promocyjny
To już ostatni moment by skorzystać z zalet IKE i IKZE w tym roku
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej