Jak podkreślają Analizy Online, „możliwości inwestycyjne" oznaczają głównie różnorodność, jakość i liczbę dostępnych funduszy. To jednak nie wszystko co znajdziemy w ofercie ubezpieczycieli.
Dobrych kilka lat temu klient posiadający polisę inwestycyjną otrzymywał informacje o stanie konta raz na rok, a zlecenie przeniesienia środków do innego funduszu(y) lub alokacja składki odbywały się za pośrednictwem poczty lub w obecności agenta. Obecnie bezpłatny dostęp do rachunku przez Internet, jak i możliwość aktywnego zarządzanie kontem on-line jest w standardzie w ofercie większości towarzystw. Aegon TUnŻ oferuję aplikację „Twój Rachunek", Aviva TUnŻ – „iBOK", ING Życie – „e-serwisING", Axa Życie TU – „Axa Online", Compensa TUnŻ – „moja Compensa" itd.
Niektórych inwestorów (głównie mniej doświadczonych lub niemających za dużo wolnego czasu i chęci) przeraża myśl wyboru jednego lub kilku funduszy z oferty kilkudziesięciu jakie oferuje program, jak i samo zarządzanie portfelem. W ofercie ubezpieczycieli znajdujemy więc coraz więcej produktów, w których decyzje alokacyjne podejmują specjaliści. Za przykład niech posłużą fundusze z rodziny ING Perspektywa, w ofercie ING Życie. W ramach każdej z 6 strategii dedykowanych różnym horyzontom inwestycyjnym – 2045, 2040, 2035, 2030, 2025 i 2020, pieniądze są inwestowane zgodnie z zasadami tzw. cyklu życia. Oznacza to, iż w miarę zbliżania się do końca inwestycji, czyli do daty docelowej (określonej w nazwie funduszu), środki przenoszone są sukcesywnie w kierunku bardziej bezpiecznych inwestycji (czyli w dług).
Nieco inne rozwiązanie proponuje Generali Życie TU, które wprowadziło do oferty dwa fundusze bazujące na cyklu koniunkturalnym: Fundusz Global Absolute Return Fund oraz Portfel Cyklu Koniunkturalnego. W pierwszym z nich, celem jest osiąganie dodatnich stóp zwrotu w długim okresie niezależnie od panującej sytuacji rynkowej. Aktywa drugiego funduszu lokowane są na podstawie scenariusza makroekonomicznego opartego na metodologii cyklu koniunkturalnego.
Jeszcze krok dalej poszedł Aegon TUnŻ, który dał klientowi możliwość wyboru jednej z dwóch platform: Otwartej (z dostępem do kilkudziesięciu funduszy) i Zarządzanej. W tej drugiej (dostępnej np. w nowym produkcie - Programie Swobodnego Inwestowania) mamy do wyboru dwie strategie: Prime Select Program Rozważnej Strategii Inwestycyjnej oraz Prime Select Program Dynamicznej Strategii Inwestycyjnej. W Zarządzanej Platformie Inwestycyjnej środkami klientów zarządza Aegon Asset Management. Wyboru pomiędzy dwiema platformami można dokonywać raz do roku.