W najbliższym czasie działalność rozpoczną kolejne dwa: UniAkcje Dywidendowy oraz Forum Dywidendowy FIZ, dzięki czemu liczba rozwiązań tego typu wzrośnie do 10.
Pierwszy z funduszy zostanie uruchomiony przez Union Investment TFI w maju tego roku. Jego trzon będą stanowiły spółki regularnie dzielące się zyskiem z akcjonariuszami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zarządzający będą mogli inwestować nawet w egzotycznych, z punktu widzenia polskiego klienta, krajach jak np. Albania, Bośnia i Hercegowina, czy Kazachstan. Przedstawiciele Union Investment TFI, mimo ostatnich zawirowań na rynkach akcji, nadal wierzą w dobry rok na GPW i innych parkietach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Minimalna pierwsza wpłata do funduszu to 100 zł, opłata dystrybucyjna nie przekroczy 5 proc., a opłata za zarządzanie 4,5 proc.
Na rynek Europy Środkowo-Wschodniej, z dużym naciskiem na Polskę, stawiają również zarządzający Forum TFI. Ponadto aktywa Forum Dywidendowy będą również lokowane w Turcji. – Obecna sytuacja rynkowa (relatywnie wysokie stopy dywidend w stosunku do rentowności obligacji rządowych) wydaje się stwarzać idealne warunki do inwestycji w strategie dywidendowe. Fundusz Forum Dywidendowy różni się od standardowych funduszy akcyjnych brakiem sztywnego benchmarku. Dzięki temu zarządzający ma większą swobodę jeśli chodzi o dobór instrumentów finansowych – mówi Michał Hulbój, zarządzający funduszem. Stopa dywidendy nie będzie jedynym kryterium oceny spółki. Zarządzający skupią głównie na spółkach o dobrych fundamentach z dużym potencjałem do generowania gotówki w przyszłości. Oferta jest skierowana do określonej grupy inwestorów. Próg wejścia do funduszu to równowartość 40 tys. euro.
Połączenie aktywnej alokacji z inwestycją w spółki dywidendowe to z kolei propozycja funduszu ALTUS FIZ Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych, uruchomionego na początku 2012 r. W zależności od sytuacji rynkowej zaangażowanie w akcje wyniesie od 0 do 100 proc. Wykorzystywane będą również kontrakty terminowe. Polityka inwestycyjna funduszu dopuszcza także inwestycje na rynkach zagranicznych. Celem zarządzających jest wypracowanie 12-proc. stopy zwrotu rocznie. Za zarządzanie jest pobierana opłata w wysokości 2,5 proc. plus premia gdy wyniki przekroczą 12 proc. (20 proc. od całości wypracowanego zysku). Według przedstawicieli TFI spółki dywidendowe powinny charakteryzować się mniejszymi wahaniami kursu w porównaniu do reszty rynku. Obecnie, gdy na rynku panuje duża niepewność, inwestorzy szczególnie powinni doceniać te fundusze, które wykazywać będą umiarkowaną zmienność.