Nadzór opublikował 3-letnie zestawienie OFE

Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych za okres od 31 marca 2010 r. do 29 marca 2013 r. wyniosła 16,636 proc. - podała Komisja Nadzoru Finansowego

Publikacja: 09.04.2013 15:08

Zakończenie marca to okres prezentowania 3-letnich zestawień stóp zwrotu funduszy emerytalnych (licząc od marca do marca). Nadzór publikuje takie zestawienia co pół roku właśnie za okres 36 miesięcy inwestycji OFE.

Jak podała KNF, przeciętny ważony wynik funduszy wyniósł od 31 marca 2010 r. do 29 marca 2013 r. 16,636 proc. Minimalna wymagana stopa zwrotu wyniosła z kolei 8,318 proc.

Wszystkie fundusze miały wynik lepszy niż minimalna wymaga prawem stopa zwrotu (stanowi zwykle połowę średniego ważonego wyniku). Istniało jednak ryzyko, że nie uda się to Polsatowi, a wtedy towarzystwo, które nim zarządza, musiałoby dopłacić do rachunków klientów. Tak dzieje się gdy fundusz nie wypracowuje minimalnej stopy zwrotu. Polsat wypracował w tym okresie najsłabszy wynik – 9,83 proc., ale powyżej minimalnego, dzięki m.in. zmianom dokonanym w polityce inwestycyjnej.

Najlepiej w tym okresie inwestowały z kolei fundusze Allianz, Nordea i Amplico. Ich wyniki wyniosły odpowiednio: 19,13 proc., 19,05 proc. i 17,98 proc.  Kolejne pozycje zajęły dwa największe fundusze (ING i Aviva).

 

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami