Pojawia się zatem pytanie - czy łagodna polityka Rady Polityki Pieniężnej, która sprowadziła stopy procentowe w Polsce do rekordowo niskiego poziomu, zadziała pozytywnie na rynek akcji? Odpowiedzi Analizy Online poszukały w komentarzach analityków i zarządzających funduszami.
Według Konrada Łapińskiego niskie stopy procentowe należy wykorzystać do akumulowania akcji. Wśród inwestorów co prawda nie widać jeszcze dużego optymizmu ale to dobry znak. Walory spółek wykazują obecnie dwie cechy. Po pierwsze są tanie, po drugie znajdują się w trendzie wzrostowym.
– Niepewność inwestorów traktowałbym jako okazję do zakupów – mówił Konrad Łapiński, zarządzający funduszem Total FIZ podczas 3. Fund Forum Analiz Online.
Na czas akcji wskazuje również Wojciech Białek, główny analityk z CDM Pekao. Jego zdaniem marcową decyzję RPP można porównać do poprzednich, 5-tych w danym cyklu obniżek stóp. Każda z tych decyzji banku centralnego była podejmowana już trakcie trwania cyklicznej hossy na rynku akcji. W obecnym cyklu wyprzedzenie początku hossy na WIG-u w stosunku do 5-tej obniżki stóp RPP było wyjątkowo duże, bo wyniosło aż 9 miesięcy. W trakcie 4 ostatnich cykli, od momentu 5-tej obniżki stóp do końca hossy na WIG-u, upływało od 17 miesięcy do 30 miesięcy. Dla akcji najlepsza jest dezinflacyjna faza ożywienia gospodarczego, a Polska gospodarka przez ostatnie 2 lata znajdowała się w fazie spowolnienia - przekonywał Białek podczas 3. Fund Forum Analizy Online.
Na dobry czas do akumulowania akcji wskazuje również porównanie średniej stopy zwrotu funduszy akcji polskich uniwersalnych z wynikami WIBOR 3M. W momentach dłuższego cyklu spadku inflacji lub WIBOR na przestrzeni ostatnich 10 lat, często mieliśmy do czynienia ze zwyżkami na GPW, które automatycznie przekładały się na wyniki funduszy akcyjnych, tak było np. w latach 2005–2006 i 2009–2010.