Urząd kwestionował m.in. brak odpowiedzialności za operacje pieniężne, wydłużenie terminu na wypłatę środków po śmierci ubezpieczonego, stosowane przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i TFI.
Konsument, który decyduje się na oszczędzanie w tzw. III filarze może odkładać pieniądze m.in. na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE). W zależności od wybranej formy oszczędzania, stroną umowy może być m.in. biuro maklerskie, zakład ubezpieczeń, bank, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub towarzystwo emerytalne. W sumie konto oferuje około 50 instytucji finansowych.
Wydane przez prezes UOKiK decyzje są wynikiem kontroli umów o indywidualne konta emerytalne przygotowanej w lutym 2012 roku.
Jak poinformował urząd w środę, łącznie wydał 19 decyzji: na 10 przedsiębiorców nałożono sankcje finansowe za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów w łącznej wysokości 36,1 mln zł, poza tym na 6 nałożono kary za nieudzielenie w terminie informacji w postępowaniu UOKiK o łącznej wartości prawie 115 tys. zł. W przypadku dwóch przedsiębiorców prezes urzędu przyjęła zobowiązanie do zmiany praktyki (dotyczy TFI: PZU i Legg Mason), w jednym przypadku umorzono postępowanie (Allianz Życie).
Klauzule zakwestionowane przez prezes UOKiK są sprzeczne z ustawą o IKE i IKZE, prawem bankowym, a także wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Najwyższe kary finansowe zostały nałożone na PKO BP, BRE Bank, Millennium Bank, PZU Życie, BGŻ oraz ING TUnŻ.