OFE, które co rok są w czołówce

Stopa zwrotu za dany okres nie mówi wszystkiego o funduszu. O wiele ważniejszą informacją na temat jakości konkretnego rozwiązania jest powtarzalność wyników

Publikacja: 31.01.2013 11:26

OFE, które co rok są w czołówce

Foto: Bloomberg

Analizy Online postanowiły zbadać dostępne na rynku OFE, nie tylko za pomocą całkowitego zysku w długim okresie, ale pod kątem powtarzalności rezultatów na tle konkurencji.

W ciągu 5 ostatnich lat, w czołówce funduszy z najwyższą roczną stopą zwrotu, najczęściej, bo czterokrotnie, plasowała się Nordea. W tym czasie cztery OFE trzykrotnie zajmowały miejsce w czołówce: Allianz Polska, Amplico, Generali oraz ING. Jednocześnie tylko dwa fundusze - Amplico i PKO BP Bankowy, były w stanie pobić średnią rok po roku od końca 2007 r.

 

 

Biorąc pod uwagę powtarzalność dobrych wyników oraz regularne bicie średniej w grupie, wśród OFE wyróżniają się dwa:  Nordea i Amplico. Pierwszy z wymienionych funduszy nie opuszczał podium od 2010 r. Fundusz notował lepsze rezultaty od konkurencji zarówno w okresie dobrej koniunktury na rynku akcji (2010 r. i 2012 r.), jak i w spadkowym (2008 r. i 2011 r.). Jedynie w 2009 r. fundusz był poza pierwszą piątką w grupie, a wypracowana stopa zwrotu 12,5 proc., okazała się wówczas najsłabszym wynikiem wśród OFE. Od końca 2009 r. aktywami Nordea OFE zarządza Paweł Wilkowiecki, który wcześniej z powodzeniem zarządzał m.in. OFE Allianz Polska.

Przez ostatnie 5 lat  Amplico trzykrotnie uplasowało się w pierwszej piątce funduszy pod względem rocznych stóp zwrotu. Fundusz notował lepsze wyniki w latach, w których panowała dobra koniunktura na GPW (2009 r., 2010 r. i 2012 r.). Najwyższy rezultat w ciągu ostatnich pięciu lat, 17,2 proc. osiągnął w 2012 r., co było trzecim wynikiem wśród OFE. Funduszem od siedmiu lat zarządza ten sam zespół, w którego skład wchodzą: Krzysztof Madej, Rafał Mikusiński i Tomasz Stankiewicz.

W grupie funduszy emerytalnych, pod względem dobrych powtarzalnych wyników wyróżniają się jeszcze PKO BP Bankowy i Allianz Polska. Pierwszy z funduszy za każdym razem w ciągu ostatnich 5 lat, wypracowywał wyższą stopę zwrotu od średniej w grupie, a w 2009 r. i 2010 r. uplasował się w pierwszej piątce OFE. Z kolei Allianz Polska wypracował najlepszy wynik w grupie w minionym roku (18%), a od końca 2007 r. trzykrotnie plasował się w czołówce OFE i rezultat lepszy od średniej wypracował cztery razy.

Z odmienną sytuacją, mieliśmy do czynienia w przypadku funduszu Pekao, któremu od końca 2007 r. ani razu nie udało się pobić średniej OFE, ani też uplasować w pierwszej piątce pod względem rocznych stóp zwrotu.

Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem