Pracownicze fundusze emerytalne (PFE) to jedna z form pracowniczych programów emerytalnych (PPE) tworzonych w zakładach pracy. Czy jest to grupowa forma dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Obecnie w Polsce działa pięć takich funduszy. Są to fundusze: Telekomunikacji Polskiej, Nowy Świat, Słoneczna Jesień, Nestle Polska oraz Unilever Polska. Od wielu lat nie powstał żaden nowy fundusz.
Fundusze pracownicze, podobnie jak otwarte fundusze emerytalne (OFE), działające w ramach publicznego systemu emerytalnego, inwestują pieniądze klientów. W ubiegłym roku przeciętnie zarobiły 14,7 proc. - wynika z naszych wyliczeń na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Zyski PFE okazały się nieco niższe niż OFE (16,2 proc.). Różnice w osiąganych wynikach między tymi funduszami to rezultat innego składu portfela inwestycyjnego. OFE inwestują pieniądze głównie w akcje i obligacje skarbowe. Z kolei fundusze pracownicze kupują głównie jednostki uczestnictwa specjalistycznych funduszy inwestycyjnych. Poza tym nie zarządzają pieniędzmi samodzielnie, tylko zlecają to zadanie firmom zewnętrznym.
Podobnie jak OFE, tak i PFE pomogła dobra sytuacja zarówno na rynku akcji, jak i obligacji skarbowych w minionym roku.
Najlepszy wynik za ubiegły rok należy do Nestle Polska – 15,8 proc. Najsłabiej wypadł fundusz PZU - Słoneczna Jesień –13,6 proc.