Na początku przyszłego roku zostanie wybrany podmiot, który przejmie fundusz emerytalny Warta. Na początku 2013 r. także ma zostać przeprowadzone kolejne badanie kondycji finansowej (due diligence) tego podmiotu. Jest on wystawiony na sprzedaż od kilku miesięcy. Grupa KBC, a dokładnie KBC Verzekeringen NV, do której należy, wycofuje się z większości biznesów w Polsce.
Pierwsze wstępne badanie kondycji firmy zostało przeprowadzone pod koniec tego roku. Jak informowaliśmy wcześniej wówczas w grze były trzy podmioty m.in. dwie firmy z branży emerytalnej zastanawiały się nad przejęciem funduszu Warta. Oficjalnie wiadomo, że PKO BP Bankowy PTE złożyło wstępną ofertę zakupu OFE Warta. Nie wiadomo było kto jest tym drugim podmiotem z branży emerytalnej. Wiele jednak wskazuje na to, że jest nim PTE Allianz Polska. Nie udało się nam skontaktować z prezes tego towarzystwa.
Wcześniej zainteresowana kupnem Warty była tez m.in. grupa Aegon, do której już należy jeden fundusz. Jarosław Kubiak, szef PTE Aegon, przyznaje, że akcjonariusz mógłby być zainteresowany gdyby pułap cenowy był atrakcyjny. Według naszych rozmówców fundusz ten jest wart między 70-80 mln zł. W wycenie trzeba uwzględnić wszystkie ryzyka związane z branżą. Stale pojawiają się spekulacje dotyczące likwidacji tych instytucji. Poza tym ten rynek czeka przegląd prawa zapowiedziany przez rząd na przyszły rok, który może doprowadzić do kolejnych, także niekorzystnych dla właścicieli OFE decyzji. To wszystko trzeba uwzględnić w wycenie, a równocześnie trudno to zmierzyć
O ile sprzedaż Warty jest przesądzona, to jednak nie wiadomo jeszcze jaka forma przejęcia zostanie przyjęta. Czy będzie to przejęcia akcji towarzystwa emerytalnego, czy może jedynie zarządzania nad funduszem emerytalnym.
Ten rok okazał się ciekawy dla branży emerytalnej. I nie dlatego, że nie weszły w życie żadne nowe przepisy jak w dwóch poprzednich latach, ale dlatego, że pierwszy raz od długiego czasu rozpoczął się ruch w konsolidacji tego rynku. PKO BP Bankowy PTE podpisał umowę przejęcia funduszu Polsat. Za co zapłaci ok. 65 mln zł – jak wynika z naszych informacji. Bankowy czeka już tylko na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego i możliwe, że nadzór wyrazi swoje zdanie już w pierwszych miesiącach 2013 r.