Dlaczego warto założyć IKZE jeszcze w tym roku

Większość osób ma błędne wyobrażenia o produktach trzeciofilarowych (IKE i IKZE) i to jest główny powód niskiego zainteresowania Polaków tą formą oszczędzania - uważa niezależny ekspert emerytalny Maciej Rogala

Publikacja: 21.12.2012 12:49

Dlaczego warto założyć IKZE jeszcze w tym roku

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Szczególnie jeśli chodzi o zupełnie nowy produkt jakim jest IKZE, warto wiedzieć, że daje on nam jednoznaczne korzyści i aby z nich skorzystać nie przyjmujemy na siebie w praktyce żadnych zobowiązań.

Poniżej10 powód, dla których - według Macieja Rogali - jeszcze w tym roku powinniśmy otworzyć IKZE:

1.

Otrzymujesz ulgę w podatku Belki bez spełniania żadnych warunków; IKZE to jedyna legalna lokata antybelkowa.

2.

Podpisując umowę przed 1 stycznia 2013 i wpłacając na konto do 4 proc. swoich ubiegłorocznych dochodów (maks. 4030 zł) jeszcze w tym roku otrzymasz zwrot podatku w wysokości 18 lub 32 proc.wpłaconej kwoty.

3.

W IKZE ulga podatkowa jest wyjątkowa, gdyż aby z niej skorzystać nie musisz wydawać pieniędzy; wystarczy je zaoszczędzić lub dokonać realokacji już odłożonych oszczędności.

4.

Jeżeli trzymasz oszczędności na niskooprocentowanej lokacie bankowej – poniżej inflacji – to niepotrzebnie oddajesz fiskusowi 19 proc. odsetek, których poziom nawet nie zabezpiecza siły nabywczej twoich pieniędzy; fiskus zmusza cię do płacenia podatku w sytuacji gdy twoje oszczędności tracą siłę nabywczą.

5.

Potraktuj swoją decyzję o założeniu IKZE jako łatwą, szybką i niezobowiązującą - nie zastanawiaj się nad podobnymi krokami w przyszłości. Pamiętaj, że w IKZE nie musisz systematycznie oszczędzać – firma oferująca konto nie może obciążyć cię żadnymi opłatami z tytułu braku dopłat; teoretycznie może jedynie zwrócić ci pieniądze jak przestaniesz dopłacać.

6.

Zawsze zachowujesz dostęp do pieniędzy; IKZE to lokata w pełni płynna a nie emerytalna. W każdej chwili będziesz mógł wypłacić oszczędności, a już po 12-tu miesiącach od podpisania umowy (w grudniu 2013) nie zostaniesz obciążony żadnymi kosztami z tytułu wypłaty środków; zwrócisz jedynie podatek PIT, ale nie zapłacisz podatku Belki. Jeżeli wypłacisz oszczędności przed ukończeniem 65. roku życia, będziesz mógł w każdej chwili ponownie zacząć oszczędzać – zakładając nowe IKZE.

7.

Konieczność zwrotu podatku PIT przy zwrocie środków powstrzyma cię przed wypłatą oszczędności na wydatki błahe.

8.

Wybrana przez ciebie firma będziesz pomnażała twoje oszczędności będąc cały czas pod presją tego, że w każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z jej usług i zażądać przeniesienia oszczędności (wraz z całością zysków) do innej instytucji finansowej. Takiego przywileju nie dają ci żadne inne dobrowolne formy oszczędzania poza IKE, IKZE i PPE.

9.

Nie musisz obawiać się wzrostu podatków w przyszłości. Jeżeli zostaną podwyższone stawki podatku PIT, to aby uniknąć wyższego opodatkowania, zażądasz wypłaty środków zanim zaczną obowiązywać wyższe podatki.

10.

Jeżeli choć raz otrzymasz zwrot podatku do fiskusa – w połowie przyszłego roku -  to co roku będziesz dokonywał dopłat do IKZE, w tym właśnie celu aby taki zwrot otrzymać ponownie, a nie dlatego, że będziesz do tego zobowiązany jakimikolwiek przepisami lub opłatami karnymi.

Szczególnie jeśli chodzi o zupełnie nowy produkt jakim jest IKZE, warto wiedzieć, że daje on nam jednoznaczne korzyści i aby z nich skorzystać nie przyjmujemy na siebie w praktyce żadnych zobowiązań.

Poniżej10 powód, dla których - według Macieja Rogali - jeszcze w tym roku powinniśmy otworzyć IKZE:

Pozostało 89% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży