4.
Jeżeli trzymasz oszczędności na niskooprocentowanej lokacie bankowej – poniżej inflacji – to niepotrzebnie oddajesz fiskusowi 19 proc. odsetek, których poziom nawet nie zabezpiecza siły nabywczej twoich pieniędzy; fiskus zmusza cię do płacenia podatku w sytuacji gdy twoje oszczędności tracą siłę nabywczą.
5.
Potraktuj swoją decyzję o założeniu IKZE jako łatwą, szybką i niezobowiązującą - nie zastanawiaj się nad podobnymi krokami w przyszłości. Pamiętaj, że w IKZE nie musisz systematycznie oszczędzać – firma oferująca konto nie może obciążyć cię żadnymi opłatami z tytułu braku dopłat; teoretycznie może jedynie zwrócić ci pieniądze jak przestaniesz dopłacać.
6.
Zawsze zachowujesz dostęp do pieniędzy; IKZE to lokata w pełni płynna a nie emerytalna. W każdej chwili będziesz mógł wypłacić oszczędności, a już po 12-tu miesiącach od podpisania umowy (w grudniu 2013) nie zostaniesz obciążony żadnymi kosztami z tytułu wypłaty środków; zwrócisz jedynie podatek PIT, ale nie zapłacisz podatku Belki. Jeżeli wypłacisz oszczędności przed ukończeniem 65. roku życia, będziesz mógł w każdej chwili ponownie zacząć oszczędzać – zakładając nowe IKZE.
7.
Konieczność zwrotu podatku PIT przy zwrocie środków powstrzyma cię przed wypłatą oszczędności na wydatki błahe.
8.
Wybrana przez ciebie firma będziesz pomnażała twoje oszczędności będąc cały czas pod presją tego, że w każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z jej usług i zażądać przeniesienia oszczędności (wraz z całością zysków) do innej instytucji finansowej. Takiego przywileju nie dają ci żadne inne dobrowolne formy oszczędzania poza IKE, IKZE i PPE.
9.
Nie musisz obawiać się wzrostu podatków w przyszłości. Jeżeli zostaną podwyższone stawki podatku PIT, to aby uniknąć wyższego opodatkowania, zażądasz wypłaty środków zanim zaczną obowiązywać wyższe podatki.