To znacznie mniej w porównaniu z 2010 r., kiedy znajomość finansów na tym samym poziomie deklarowało 21 proc. respondentów. Co więcej, 20 proc. tegorocznych badanych określiło swoją wiedzę finansową jako mierną, a 66 proc. uznało, że posiada jedynie podstawowe umiejętności.
Swoją wiedzę najwyżej ocenili Grecy – 24 proc. ankietowanych uznało, że plasuje się ona na dobrym lub bardzo dobrym poziomie. Tuż za Grecją znalazła się Wielka Brytania i Holandia – 22 proc. badanych dysponuje wysokimi umiejętnościami. Następne pod względem pozytywnych odpowiedzi są Węgry. 6 proc. mieszkańców Turcji oceniło wiedzę na poziomie dobrym lub znakomitym, co sprawia, że znaleźli się na ostatnim miejscu wśród badanych narodowości.
- Istnieje realna szansa na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem oraz zwiększeniem dochodów z inwestycji czy oszczędności. Warunkiem jest jednak lepsza kontrola własnych finansów. Jak uświadomić ludziom, co powinni wiedzieć o swoich finansach i inwestycjach, by zapewnić sobie bezpieczną finansowo przyszłość? To główne pytanie, jakie zadaje sobie dzisiejszy przemysł – przekonuje Ivar Roeleven, szef europejskiego działu ds. klientów detalicznych ING Investment Management.
Przeprowadzone badanie opierało się na trzynastu pytaniach, zawartych w czterech działach: przyszłość finansowa, konta oszczędnościowe, inwestycje oraz płatności hipoteczne, karty kredytowe i oszczędności. Według wyliczonej średniej Europejczycy odpowiedzieli poprawnie na 6,2 z 13 pytań. Uzyskali tym samym wynik gorszy o sześć dziesiątych niż w 2010 r. Zaledwie 41 proc. respondentów udzieliło poprawnych odpowiedzi w przypadku pytań dotyczących kont oszczędnościowych, a 52 proc. w pytaniach o przyszłość finansową, 50 proc. poprawnych odpowiedzi w dziale dotyczącym inwestycji i 45 proc. w pytaniach o płatności hipoteczne, karty kredytowe i oszczędności.
Istnieje duże zapotrzebowanie na profesjonalne doradztwo finansowe, które wzbogaciłoby ich finansową wiedzę i pomogłoby w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych. Mimo iż badanie podaje niepokojące dane, to pojawiają się w nim również pozytywne informacje – wykazało, że młodzi ludzie są znacznie lepiej poinformowani w zakresie finansów niż osoby starsze. Dzieje się tak być może dlatego, że są oni bardziej zaznajomieni z technologią i tym samym chętniej zarządzają swoimi finansami przez Internet.