OFE Allianz najlepsze w tym roku

Trzy pytania do Grzegorza Zubrzyckiego, wiceprezesa i dyrektora Departamentu Zarządzania Aktywami PTE Allianz

Publikacja: 17.12.2012 02:39

Grzegorz Zubrzycki, wiceprezes, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami PTE Allianz Polska

Grzegorz Zubrzycki, wiceprezes, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami PTE Allianz Polska

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Co miało największy wpływ na wyniki OFE w 2012 r.?

Grzegorz Zubrzycki:

Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu ale wydaje mi się, że można już stwierdzić, że ten rok był dla inwestorów bardzo dobry. Mocno wzrosły zarówno ceny akcji jak i obligacji skarbowych. Od początku roku WIG wzrósł o 24 proc., a indeks obligacji o ok. 13,3 proc.

Tak mocnych spadków rentowności krzywej na obligacjach a tym samym wzrostu ich cen nikt się chyba nie spodziewał. Pomimo mocnych wzrostów akcji jak i obligacji, bardzo istotnym dla wyniku całorocznego był jednak dobór poszczególnych akcji czy tenorów obligacji w portfelu.

Można więc powiedzieć, że nie ma jednego czynnika czy klasy aktywów który miał zdecydowanie istotny wpływ na wyniki OFE w 2012. Przy takich wzrostach cen aktywów dobre decyzje na części akcyjnej mogły zostać mocno nadszarpnięte przez nieudane inwestycje w części dłużnej i odwrotnie.

Dodatkowo z powodu kilku bankructw mocno ucierpiał segment obligacji korporacyjnych.

A co miało największy wpływ na dobry wynik OFE Allianz w tym roku?

Zakładając strategię na rok 2012 nie przypuszczaliśmy, że to może być tak dobry okres dla inwestycji.

Myślę jednak, że mało kto zakładał tak pozytywny scenariusz na rynkach finansowych przy raczej miernym nastroju w gospodarce – szczególnie europejskiej.

Okazało się jednak, że większość naszych założeń z początku roku była trafna. Dobry wynik osiągnęliśmy zarówno na części akcyjnej jak i obligacyjnej. Szacuje, że przewaga którą udało się nam wypracować w tym roku w stosunku do konkurencyjnych funduszy w 60% pochodzi z części akcyjnej a 40 proc. z obligacyjnej. Tak więc obydwa te segmenty były bardzo istotne dla wyników funduszu.

Na części akcyjnej najbardziej istotnym elementem był dobór spółek do portfela i zarządzanie poziomem ryzyka portfela akcji.

W części dłużnej najważniejsza oprócz doboru tenoru (sektora obligacji) była cierpliwość i chyba odwaga.

Co czeka nas w 2013 r.?

Jeśli mam być szczery to powiem - że nie wiem na jakim poziomie zobaczymy WIG i rentowności obligacji na koniec 2013 roku - bo rozumiem, że o to Pani pyta.

Od czerwca tego roku rynek rośnie i naturalne jest, że pojawiają się komentarze o nadchodzącej lub trwającej hossie ale nastroje te mogą się szybko odwrócić.

Proszę zauważyć, że obecnie WIG jest na poziomie podobnym do tego z połowy 2008 roku a więc tuż przed ostatnimi największymi spadkami na rynkach finansowych. Z tej perspektywy można powiedzieć, że rynek konsoliduje się od ponad 4 lat, co wcale nie znaczy, że w tym okresie nie mieliśmy dużych wzrostów jak i spadków ogłaszanych jako  hossa lub bessa.

Od początku lat 60-tych do połowy 70-tych amerykański rynek akcji (S&P500) pozostawał w horyzoncie i po 15 latach był na tym samym poziomie, jednakże kanał w którym się poruszał był dość szeroki (ponad 30 proc.). Przyznam, że widząc skalę problemów z jakimi musi się zmierzyć światowa gospodarka trochę obawiam się jako zarządzający takiego właśnie scenariusza.

Ale podsumowując: cokolwiek czeka nas w 2013 roku i czy będzie on lepszy czy gorszy od obecnego to uważam, że jesteśmy już od pewnego czasu w okresie w którym należy akcje akumulować. A już szczególnie jeśli ktoś poważnie myśli zwiększeniu swojej szansy na większą emeryturę lub dostatniejsze życie w przyszłości.

Co miało największy wpływ na wyniki OFE w 2012 r.?

Grzegorz Zubrzycki:

Pozostało 98% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami