Ile można wpłacić na IKZE

Polacy mają problem z ustaleniem, ile można wpłacić na nowe konto emerytalne

Publikacja: 11.12.2012 00:45

Od tego roku można oszczędzać nie na jednym, ale na dwóch kontach emerytalnych. Oprócz indywidualnego konta emerytalnego (IKE), jest też indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

O ile w przypadku tego pierwszego limit wpłat został ustalony kwotowo (w tym roku 10 578 zł), to w przypadku tego drugiego sytuacja nie wygląda już tak prosto.

Limit wpłat został bowiem ustalony procentowo i jest uzależniony od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne za rok poprzedni. Wpłaty nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne za rok poprzedni. Wpłata na IKZE nie może jednak przekroczyć 4 proc. od 30-krotności średnich zarobków (100 770 zł w 2011 r.), co daje w tym roku 4030,8 zł. Wiele osób ma jednak problem z wyliczeniem indywidualnego limitu wpłat. Jak zatem go wyliczyć?

Jeśli uzyskuje się dochody z jednego źródła (np. z jednej umowy o pracę) swój limit wpłat na IKZE można wyliczyć na podstawie raportu ZUS RMUA przekazywanego pracownikom przez pracodawcę często wraz z paskiem płacowym.

Do ubiegłego roku formularz ZUS RMUA pracodawca miał obowiązek przekazywać co miesiąc, a od tego roku będzie to robił raz w roku. Do wyliczenia limitu wpłaty na IKZE w tym roku potrzebne są jednak ubiegłoroczne formularze ZUS RMUA. Najlepiej wziąć ten z grudnia 2011 r., ale przy okazji należy zwrócić uwagę, czy pracodawca sumował podstawę naliczania składek na ubezpieczenia. Łatwiej jest zwrócić się do pracodawcy z prośbą o podanie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia za rok poprzedni.

Nieco większy kłopot mają osoby, które uzyskują dochody z wielu źródeł (np. z kilku umów o pracę). Wyliczą one swój limit wpłaty na IKZE sumując kwoty stanowiące podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ustaloną za rok poprzedni w oparciu o wynagrodzenie osiągane u każdego z pracodawców. I w tym przypadku mogą zwrócić się do każdego pracodawcy o informacje o podstawie wymiaru składki.

Z kolei osoby samozatrudnione muszą ustalić od jakiej podstawy płacą składki na ubezpieczenie emerytalne. Najczęściej decydują się na płacenie najniższych składek, które naliczane były od kwoty 24 184,80 zł w ubiegłym roku. To oznacza, że w tym roku mogą wpłacić na IKZE 967,39 zł. Pod warunkiem, że przez cały ubiegły rok prowadziły działalność gospodarczą. Nowi przedsiębiorcy, którzy korzystają ze stawek preferencyjnych dla podstawy wymiaru składek mogą wpłacić jeszcze mniej, bo maksymalnie 665,28 zł, zgodnie z zasadą wpłaty 4 proc. od 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za poprzedni rok.

Wiele instytucji finansowych (np. AXA) oferuje na stronach internetowych specjalne kalkulatory , na których  można samodzielnie obliczyć limit wpłat na IKZE.

Od tego ile wpłacimy na IKZE zależy korzyść podatkowa na jaką możemy liczyć. Jeśli wpłaty dokonamy w tym roku to w przyszłym roku (po rozliczeniu PIT za 2012 r.) fiskus może nam zwrócić od 120 zł do 1289,9 zł. Trzeba jednak pamiętać, że choć teraz uzyskamy zwrot podatku, to w przyszłości, gdy będziemy wypłacać pieniądze trzeba będzie zapłacić podatek.

 

Poradnik „Rzeczpospolitej"

1. Czy można mieć i IKE, i IKZE?

Tak, można mieć oba konta emerytalne. Zasada jest taka, że jedna osoba może posiadać jeden rachunek IKE i jeden rachunek IKZE. Aby założyć te drugie konto, trzeba uzyskiwać jednak dochody z pracy.

2. Czy można zamienić IKE na IKZE i na odwrót?

Tylko w tym roku można zamienić IKE na IKZE (w drugą stronę ruch nie jest możliwy). Większość ekspertów odradza jednak ten krok. Zwłaszcza jeśli udało się odłożyć już sporą kwotę na IKE. Odpis od podstawy opodatkowania to maksymalnie 4 tys. zł w roku. Nadwyżkę ponad tę kwotę będziemy odliczać w kolejnych latach, co oznacza brak wpłat w tym czasie. Lepiej jest więc mieć oba konta.

Od tego roku można oszczędzać nie na jednym, ale na dwóch kontach emerytalnych. Oprócz indywidualnego konta emerytalnego (IKE), jest też indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

O ile w przypadku tego pierwszego limit wpłat został ustalony kwotowo (w tym roku 10 578 zł), to w przypadku tego drugiego sytuacja nie wygląda już tak prosto.

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?