O wielkim sukcesie nowego konta służącego do oszczędzania nie ma co jeszcze mówić. Jak wynika z naszych szacunków na podstawie danych zebranych z instytucji finansowych otworzyły one ponad 600 tys. indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Wciąż jednak liczba zasilonych kont jest niewielka. Jak wynika z naszych wyliczeń dotyczy to obecnie zaledwie ok. 25 tys. rachunków. Wartość dokonanych na nie wpłat przekracza 22 mln zł (dane z 13 firm). Dla porównania na koniec czerwca liczba wszystkich zasilonych kont wyniosła nieco ponad 12 tys. (dane KNF).
Wzmożone zainteresowanie innym kontem: indywidualnym kontem emerytalnym (IKE) widać od listopada do lutego. Gros wpłat jest dokonanych w grudniu. Podobnie może być z IKZE, a warto pamiętać, że wpłaty dokonane w tym roku można odpisać od podstawy opodatkowania rozliczając PIT za ten rok na początku 2013 r.
Najwięcej nowych kont zostało założonych w PZU Życie i PTE PZU. W czołówce jest tez AXA Życie, Aviva Życie, Legg Mason TFI i PKO TFI.
- Produkt ten zyskał już uznanie sieci sprzedażowych. Końcówka roku i ostatnie dni na wykorzystanie tegorocznej ulgi podatkowej zdecydowanie wpływają na większą aktywność klientów w poszukiwaniu rozwiązań finansowych pozwalających lepiej zoptymalizować podatki. W naszych sieciach ten trend jest widoczny już od połowy października, aczkolwiek spodziewamy się, że ostatnie 3 tygodnie grudnia powinny stanowić około 50 proc. całorocznej sprzedaży – ocenia Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI.
Jacek Rachel, prezes DM BDM, podaje konkretne liczby. O ile przez pierwsze sześć miesięcy oferowania IKZE zostało otwartych ich 20, to w samym październiku przybyło 14 nowych rachunków, a przez 26 dni listopada kolejne 15 sztuk.