Ponad 600 tys. nowych kont

Grudzień będzie najlepszym miesiącem pod względem sprzedaży nowych kont emerytalnych – przekonują przedstawiciele instytucji finansowych. Na razie wyniki nie zachwycają

Publikacja: 28.11.2012 00:24

Polacy nie spieszą się z wpłatami na nowe konto emerytalne

Polacy nie spieszą się z wpłatami na nowe konto emerytalne

Foto: Bloomberg

O wielkim sukcesie nowego konta służącego do oszczędzania nie ma co jeszcze mówić. Jak wynika z naszych szacunków na podstawie danych zebranych z instytucji finansowych otworzyły one ponad 600 tys. indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Wciąż jednak liczba zasilonych kont jest niewielka. Jak wynika z naszych wyliczeń dotyczy to obecnie zaledwie  ok. 25 tys. rachunków. Wartość dokonanych na nie wpłat przekracza 22 mln zł (dane z 13 firm). Dla porównania na koniec czerwca liczba wszystkich zasilonych kont wyniosła nieco ponad 12 tys. (dane KNF).

Wzmożone zainteresowanie innym kontem: indywidualnym kontem emerytalnym (IKE) widać od listopada do lutego. Gros wpłat jest dokonanych w grudniu. Podobnie może być z IKZE, a warto pamiętać, że wpłaty dokonane w tym roku można odpisać od podstawy opodatkowania rozliczając PIT za ten rok na początku 2013 r.

Najwięcej nowych kont zostało założonych w PZU Życie i PTE PZU. W czołówce jest tez AXA Życie, Aviva Życie, Legg Mason TFI i PKO TFI.

- Produkt ten zyskał już uznanie sieci sprzedażowych. Końcówka roku i ostatnie dni na wykorzystanie tegorocznej ulgi podatkowej zdecydowanie wpływają na większą aktywność klientów w poszukiwaniu rozwiązań finansowych pozwalających lepiej zoptymalizować podatki. W naszych sieciach ten trend jest widoczny już od połowy października, aczkolwiek spodziewamy się, że ostatnie 3 tygodnie grudnia powinny stanowić około 50 proc. całorocznej sprzedaży – ocenia Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI.

Jacek Rachel, prezes DM BDM, podaje konkretne liczby. O ile przez pierwsze sześć miesięcy oferowania IKZE zostało otwartych ich 20, to w samym październiku przybyło 14 nowych rachunków, a przez 26 dni listopada  kolejne 15 sztuk.

- Wzmożone zainteresowanie kontem IKZE w przypadku PKO TFI jest dla nas zauważalne i ulega nasileniu. Punktem kulminacyjnym z pewnością będzie grudzień. Naturalne jest bowiem, że klienci odkładają decyzję o założeniu i/lub zasileniu kont na ostatnia chwilę. Wpłacając w grudniu, w ostatnim możliwym miesiącu, na realną korzyść, czyli ulgę podatkową czekają najkrócej – ocenia Janusz Władyczak, dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w PKO TFI.

Nie wszyscy są jednak optymistami. Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktem Indywidualnych Ubezpieczeń Życiowych i Emerytalnych w Generali, mówi, że IKZE nie cieszy się powodzeniem wśród klientów i nie spodziewa się wzmożonego zainteresowania tym produktem w końcówce roku.

- Większe nadzieje wiążemy z IKZE w PTE Generali, który obecnie znajduje się w ostatniej fazie przygotowań przed wprowadzeniem na rynek – dodaje.

Kto do tej pory najchętniej zakłada IKZE.

- Najchętniej IKZE kupują mieszkańcy średnich i małych miast oraz wsi. Stanowi to ok. 70 proc. klientów. Pozostali to mieszkańcy dawnych miast wojewódzkich (powyżej 100 tys. mieszkańców). W podziale na wiek najbardziej świadomymi potrzeby oszczędzania są osoby pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, natomiast zainteresowanie IKZE jest najmniejsze w grupie wiekowej do 25 lat oraz powyżej 55 lat (łącznie 15 proc. klientów) – mówi Weronika Dejneka, dyrektor Biura Produktów Indywidualnych w PZU Życie.

Jak mówi Janusz Władyczak, kontami zainteresowane są przede wszystkim osoby, które możemy określić mianem klasy średniej. - Osoby o wyższych dochodach, a co za tym idzie i oszczędnościach są jednocześnie bardziej świadome korzyści jakie niesie ze sobą IKZE – dodaje.

 

OPINIE

Radosław Gołaszewski, dyrektora Departamentu Zarządzania Produktami,  AXA Życie

Jeśli już ktoś zainteresuje się IKZE, to widzimy, że najskuteczniejszym argumentem za założeniem nowego konta emerytalnego jest możliwość skorzystania z bieżącej ulgi podatkowej. Mimo, że do IKZE można mieć dużo zastrzeżeń,  bez wątpienia daje impuls do rozpoczęcia oszczędzania. Liczymy, że z czasem klienci zrozumieją, że zamiast narzekać na niedoskonałości III filaru, warto korzystać z tego, co jest i jak najwcześniej zacząć gromadzić dodatkowe środki na emeryturę.

Liczymy, że powszechna skłonności do odkładania decyzji na ostatnią chwilę wśród Polaków przełoży się na lekki wzrost sprzedaży IKZE, jednak dopiero w samej końcówce roku.

Marcin Iwuć, dyrektor Marketingu i Komunikacji, ING TFI

Sprzedaż IKZE z funduszami ING TFI uruchomiliśmy w połowie listopada. Dystrybucja odbywa się tylko i wyłącznie za pośrednictwem naszej strony internetowej. Po dwóch tygodniach na uruchomienie IKZE zdecydowało się dziesięciu klientów, wpłacają oni jednak kwoty zbliżone do maksymalnych limitów (w sumie 37 tys. zł), co wskazuje na chęć pełnego skorzystania z ulgi podatkowej. Do końca roku pozostało jeszcze kilka tygodni, mamy zatem nadzieję, że chęć skorzystania z ulgi podatkowej oraz brak jakichkolwiek opłat dystrybucyjnych przyciągnie do naszej oferty większą liczbę klientów. Produkt jest nowy i świadomość klientów jest jeszcze bardzo niska. Zauważyliśmy natomiast zwiększone zainteresowanie kontami IKE, których w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiliśmy kilkadziesiąt.

Robert Kosowski, dyrektor marketingu, DM BOŚ

IKZE w domach maklerskich różni się od IKZE oferowanych przez innych uczestników rynku – jest tańsze. Koszt prowadzenia rachunku IKZE w domu maklerskim jest najniższy, nie ma prowizji za wpłaty i wypłaty (oprócz pierwszego roku), ale klient musi się wykazać samodzielnością i minimalną znajomością rynku kapitałowego.  DM BOŚ oferuje IKZE od 5 listopada 2012 r. Planujemy otworzyć kilkaset rachunków do końca roku zależnie od koniunktury giełdowej. Na dzień 26.11.2012 roku na 40 proc. rachunków są wpłaty. Średnia wielkość wpłaty to ok 3 tys. zł. 60 proc. rachunków z wpłatami zostało zasilonych maksymalną kwotą 4030,80 zł, co pokazuje, że IKZE jest szczególnie korzystne dla płacących podatki w skali 32-proc. i wśród tej grupy cieszy się największym zainteresowaniem.

Ponieważ IKZE to nowość, nie wiemy jeszcze do końca czy i jak wygląda sezonowość w przypadku IKZE. W przypadku IKE  zwykle obserwujemy zwiększone  zainteresowanie rachunkami  IKE pod koniec roku , a na początku roku i końcu notujemy wyższe wpłaty na IKE. Czy z IKZE będzie podobnie przekonamy się w najbliższym czasie. Naszym zdaniem w przypadku IKZE nasilenie zainteresowania otwarciem rachunku i wpłaty powinny występować zawsze pod koniec roku z uwagi na ulgę podatkową, i mniejszą liczbę wpłat na początku roku w porównaniu z IKE (ulgę za środki  wpłacone na początku roku odliczymy dopiero za rok).

Andrzej Sołdek, prezes PTE PZU

W przypadku produktów zabezpieczenia emerytalnego istotne znaczenie ma świadomość ubezpieczeniowa. W praktyce jest to często najważniejszy czynnik w podjęciu decyzji o dodatkowych formach oszczędzania na emeryturę. W interesie nie tylko podmiotów rynku, ale przede wszystkim państwa jest edukacja w tym zakresie,  ponieważ to od poziomu świadomości ubezpieczeniowej zależy nasze bezpieczeństwo emerytalne.

Z tego też powodu informowaliśmy naszych potencjalnych klientów o korzyściach jakie daje IKZE, dzięki temu udało nam się przekonać aż 114 tys. osób do podpisania umów. Teraz zachęcamy do regularnych wpłat pokazując, że przy elastycznej strategii zarządzania uzyskujemy bardzo dobre wyniki inwestycyjne.

O wielkim sukcesie nowego konta służącego do oszczędzania nie ma co jeszcze mówić. Jak wynika z naszych szacunków na podstawie danych zebranych z instytucji finansowych otworzyły one ponad 600 tys. indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Wciąż jednak liczba zasilonych kont jest niewielka. Jak wynika z naszych wyliczeń dotyczy to obecnie zaledwie  ok. 25 tys. rachunków. Wartość dokonanych na nie wpłat przekracza 22 mln zł (dane z 13 firm). Dla porównania na koniec czerwca liczba wszystkich zasilonych kont wyniosła nieco ponad 12 tys. (dane KNF).

Pozostało 93% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy