Nowe linie kredytowe ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzyskał korzystne warunki otwartych linii kredytowych, które będą do dyspozycji zarządzających płynnością Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do marca 2014 r.

Publikacja: 23.11.2012 18:38

Nowe umowy z bankami zmniejszą koszty obsługi potencjalnych krótkoterminowych zadłużeń kredytowych.

Linie kredytowe na potrzeby Funduszu Ubezpieczeń Społecznych udostępni pięć banków, które złożyły najkorzystniejsze oferty: PKO BP (ponad 2 mld zł), Bank Gospodarstwa Krajowego (1 mld zł), BPH, Millennium oraz Pekao. Łączna ich wartość to 4 mld zł.

Jak informuje ZUS, środki pozyskane w ramach linii kredytowych w formie kredytu odnawialnego, wykorzystywane będą na krótkoterminowe finansowanie uwarunkowane potrzebami płynnościowymi funduszu.

Wybór został dokonany spośród banków, których możliwości kapitałowe są w stanie podołać skali działania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Negocjacje z  oferentami opierały się o kryterium kosztów, które będą ponoszone w związku z obsługą zadłużenia. W  kosztach kredytów nie ma opłat za gotowość, czyli kosztów rezerwowania środków finansowych do dyspozycji kredytobiorcy. Za wyjątkiem jednego banku, który zaoferował opłatę typu "stand-by", ale tylko w sytuacji, gdy ZUS w porę (czyli zgodnie z terminami zapisanymi w umowie) formalnie nie zawiesiłby korzystania z tej linii kredytowej.

Kosztem pozostaną marże, które w toku negocjacji udało się zmniejszyć w porównaniu z marżami kredytów dotychczas wykorzystywanych do obsługi FUS. Nowe linie kredytowe będą obsługiwane według stawek marży od 0,49 do 0,72 proc., wobec dotychczasowych 0,6 do 0,8 proc.

- Cieszy nas, że wiarygodność ZUS jako kontrahenta przynosi wymierne oszczędności - mówi Mirosława Boryczka, członek zarządu ZUS.

Emerytura
Prof. Marek Góra: To my finansujemy emerytury, a nie państwo
Emerytura
Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem
Emerytura
MFW: Przeciętna emerytura w Polsce spadnie do minimalnej
Emerytura
40-latkowie mało wiedzą o oszczędzaniu na emeryturę
Emerytura
Nowe dane o PPK. Imponujące zyski części Polaków