Tylko 8 proc. Polaków regularnie odkłada część zarobionych pieniędzy – wynika z ostatniego badania TNS Polska, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. A odsetek osób oszczędzających od czasu do czasu wynosi 34 proc.
Nie tylko mamy problem z systematycznym oszczędzaniem, ale też często koncentrujemy się na tylko jednym instrumencie finansowym. W porównaniu z innymi krajami jesteśmy zdecydowanie bardziej przywiązani do lokat bankowych.
Mniejsze ryzyko
Tymczasem dzielenie ryzyka, czyli dywersyfikacja oszczędności, to jedna z podstawowych zasad, której przestrzeganie jest zalecane przez ekspertów.
- Wzorem innych narodów powinniśmy bardziej dbać o dywersyfikację naszych oszczędności. Brytyjczycy, Hiszpanie, Portugalczycy i Niemcy zdecydowanie chętniej korzystają z funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, inwestują w akcje i kupują ubezpieczenia na życie (w roku 2011 w tych krajach ponad 60 proc. środków było ulokowanych w produktach innych niż depozyty i gotówka). Polacy ok. 61 proc. oszczędności trzymają zaś na depozytach lub w gotówce – mówi Michał Banach, ekspert BGŻOptima.