Czym charakteryzuje się skomplikowany produkt inwestycyjny obarczony dużym ryzykiem od „tradycyjnego"? Czy jest na to metoda?
Przez produkt „tradycyjny" rozumiemy np. standardową lokatę, w której w sposób prosty określone są parametry takiego produktu, tj. kwota, którą inwestujemy – czyli kwota lokaty, konkretny zysk, jaki osiągniemy z takiej inwestycji - czyli wyrażana wartością liczbową wysokość oprocentowania oraz czas po jakim możemy ten zysk osiągnąć - czyli termin trwania lokaty.
Parametry takiego produktu mogą przewidywać jednak, w przypadku wcześniejszego niż określony terminu zerwania lokaty odsetki nie zostaną wypłacone. Zwrotowi podlegać będzie natomiast cała wpłacona kwota lokaty.
Mówiąc o skomplikowanych produktach inwestycyjnych mamy tu na myśli różnego rodzaju produkty strukturyzowane, w których parametry produktu określają tyko zasady wyliczania potencjalnych zysków, jednak na dzień nabywania takiego produktu nie jest właściwie możliwe określenie ich wysokości, gdyż uzależnione są one np. od zachowania w perspektywie czasu różnorodnych indeksów, których wartość z kolei może być uzależniona od wybranych wartości instrumentów finansowych.
Do produktów o skomplikowanej konstrukcji zaliczyć także należy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Należy zwrócić uwagę na podwójną funkcję tych produktów: ochronną i inwestycyjną. Z uwagi na charakter tego typu produktów, należy pamiętać, że nie wszystkie środki wpłacane jako składka stanowią inwestycję, część z nich bowiem przeznaczana jest na ochronę ubezpieczeniową oraz na koszty z tym związane.
Dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia, które określają zarówno zasady podziału środków na część ochronną i inwestycyjną oraz zasady i wysokość opłat pobieranych w związku z zawartą umową. Ponieważ środki z części inwestycyjnej inwestowane są fundusze inwestycyjne, należy mieć także na uwadze ryzyko ewentualnego spadku wartości aktywów.