Plany obejmują składki, które wpłacane są przez osobę indywidualną lub pracodawcę, oprócz składek do obowiązkowego państwowego systemu emerytalnego.
ING przeprowadziło międzynarodowy sondaż na temat emerytalnego i długoterminowego oszczędzania w celu lepszego zrozumienia, w jaki sposób ludzie wydają, oszczędzają i inwestują pieniądze. Wzięło w nim udział ponad 12 tys. respondentów z 12 krajów.
Badanie wykazało, że kobiety (57 proc.) w większym stopniu niż mężczyźni (47 proc.) niepokoją się, czy wystarczy im środków, by utrzymać się na emeryturze. Najgorzej przygotowane do emerytury są Włoszki. Jedynie 24 proc. spośród nich posiada nieobowiązkowe programy emerytalne, a 72 proc. obawia się o emerytalną przyszłość finansową. Odmienna sytuacja panuje w Holandii, gdzie 61 proc. kobiet posiada dodatkowe programy emerytalne i tylko 26 proc. martwi się, że emerytura nie wystarczy im na życie.
Młodzi ludzie spodziewają się, że ich poziom życia na emeryturze będzie niższy od poziomu dzisiejszych emerytów. Ich obawy są tym bardziej słuszne, że niewielu decyduje się dodatkowo oszczędzać.
Poziom życia dzisiejszych emerytów jest bardzo różny w zależności od kraju, w jakim mieszkają. W Turcji młodzi ludzie są optymistami, jeśli chodzi o emerytury, ale sytuacja finansowa obecnych emerytów jest najmniej komfortowa. W Hiszpanii odwrotnie – poziom życia obecnych emerytów jest najwyższy, a młode osoby najbardziej martwią się o wysokość dochodów na emeryturze.