Trzysta największych na świecie funduszy emerytalnych posiada w zarządzaniu 12,7 bln dol., które stanowią 46 proc. globalnych aktywów emerytalnych – według firmy Towers Watson.
Fundusze emerytalne z rejonu Azji i Pacyfiku w 2011 roku osiągnęły najwyższy przyrost aktywów od 5 lat - wynoszący 9 proc., natomiast fundusze emerytalne działające w Europie wzrosły o 6 proc., a na tym samym poziomie pozostały aktywa funduszy w USA i Kanadzie. Fundusze emerytalne z regionu Ameryki Południowej i Afryki zarządzają aktywami większymi o 8 proc.
Jeśli chodzi o formułę działania funduszy emerytalnych, to 70 proc. aktywów przypadało na plany emerytalne DB (zdefiniowanego świadczenia). W 2011 roku aktywa funduszy emerytalnych działających według formuły DC (zdefiniowanej składki, takiej jak w Polsce) wzrosły o 4 proc. (3 proc. w 2010), natomiast należących do planów o zdefiniowanym świadczeniu tylko o 1 proc. (o 8 proc. w 2010).
Carl Hess z Tower Watson powiedział: „Alokacja aktywów największych funduszy emerytalnych zmieniła się znacząco w okresie ostatnich 6–7 lat, stając się bardziej defensywną, co oczywiście jest odpowiedzią na coraz większą nieprzewidywalność przyszłej sytuacji ekonomicznej".
20 największych funduszy emerytalnych około 40 proc. aktywów ma zainwestowanych w akcjach i obligacjach, natomiast pozostałą część na rynkach alternatywnych i w gotówce (rynku pieniężnym). Fundusze z regionu Azji i Pacyfiku, szczególnie w Japonii, mają dużo wyższy niż przeciętnie udział obligacji skarbowych w swoich aktywach.