Przed każdym losowanie ZUS wysyła list przypominający o obowiązku zapisania się do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Ma to skłonić osoby, które go otrzymają do samodzielnego wyboru OFE. Jeśli to nie poskutkuje, osoba bierze udział w losowaniu. To oznacza, że ZUS losowo przypisuje ją do funduszu.
Losowanie odbywa się dwa razy roku. W ostatnim dniu stycznia oraz lipca. Przed niedawnym, lipcowym losowaniem ZUS wysłał 287 786 listów przypominających o konieczności wyboru OFE. Ostatecznie w losowaniu wzięło udział 178 964. Zatem wynikałoby z tego, że ok. 100 tys. osób samodzielnie wybrało fundusz emerytalny. Nie wskazują jednak na to informacje o zmianie liczby uczestników funduszy w lipcu. Wzrosła ona bowiem tylko o ponad 38 tys. ZUS wyjaśnia zagadkę. Około 67 tys. osób nie potwierdziło odbioru listu.
- Cześć osób nie odebrała przesłanych do nich listów przypominających o obowiązku wyboru OFE i perspektywie przydzielenia go do funduszu w trybie losowania. W ich przypadku nie został zatem spełniony ustawowy wymóg skutecznego powiadomienia – tłumaczy Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS.
Jak tłumaczy, przed losowaniem spośród adresatów listów z przypomnieniem wyłączani są Ci którzy nie potwierdzili odbioru przesyłki.
- W przypadku przesyłek, które powróciły z adnotacja poczty o błędnym adresie prowadzimy postępowanie ustalające prawidłowy adres ubezpieczonego, natomiast listy nie doręczone z innego powodu przesyłane są ponownie – mówi Milczarski.