Zniknie jeden fundusz emerytalny

PKO BP Bankowy PTE przejmie zarządzanie nad funduszem emerytalnym Polsat – dowiedziała się „Rz". Będzie to pierwsza tego typu transakcja od 8 lat, jeśli zgodzi się nadzór

Publikacja: 14.08.2012 06:47

Towarzystwo PKO Banku Polskiego przejmuje OFE POLSAT

Towarzystwo PKO Banku Polskiego przejmuje OFE POLSAT

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak

Jak wynika z naszych informacji uchwały o przekazaniu zarządzania OFE Polsat przez PKO BP Bankowy PTE podjęły Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy obu spółek w miniona środę. Nie jest to zaskoczeniem. Polsat już od dłuższego czasu był wystawiony na sprzedaż. Zygmunt Solorz, do którego pośrednio należy fundusz, pozbywa się bowiem swoich spółek finansowych. Paweł Borys, dyrektor zarządzający  w PKO BP podkreślał zaś w rozmowie z nami, że grupa nie wyklucza przejęć.

- Segment długoterminowych planów oszczędnościowych i emerytalnych jest dla nas bardzo istotny – mówił jakiś czas temu Paweł Borys.

Zarówno PKO BP Bankowy PTE jak i PKO BP odmawiają obecnie komentarza w sprawie.

- Towarzystwo emerytalne ma dobrą sytuację finansową i ma pieniądze na dynamiczny rozwój – mówi jedynie Ewa Małyszko, prezes PKO BP Bankowy PTE.

Jak dodaje w obecnym stanie prawnym, gdy zakazana jest akwizycja do funduszy, przejęcie innego podmiotu to jedyna możliwość szybkiego zwiększenia udziałów w rynku i wykorzystania kapitałów towarzystwa.

Od tego roku zapisania się do OFE możliwe jest tylko drogą korespondencyjną. Akwizytorzy nie mogą już podpisywać umów z klientami. Niewiele osób w ten nowy sposób wybiera jednak fundusz. Pozostają zatem losowania (dotyczą osób, które nie wybrały samodzielnie OFE), które przeprowadza ZUS. Aby jednak fundusz wziął w nim udział musi mieć dobre wyniki inwestycyjne i nie być zbyt dużym podmiotem.

60 tys.

- tyle klientów zdobył fundusz PKO BP Bankowy w ostatnim losowaniu, które odbyło się ostatniego dnia lipca. To obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się OFE

- Przyglądamy się cały czas rynkowi. Działamy w dużej grupie kapitałowej, której ambicją jest uzyskanie wiodącej pozycji rynkowej przez poszczególne jej spółki – mówi tylko Ewa Małyszko.

 

Awans Bankowego

Przejęcie najmniejszego podmiotu na rynku daje PKO BP Bankowy spory wzrost udziałów w rynku. Pod względem liczby klientów wzrośnie on z 4,1 do 6 proc. (będzie 7., a nie 9.), z kolei pod względem wartości aktywów w zarządzaniu z 3,5 do 4,4 proc. (skok o pozycję, na 8. miejsce). Na koniec lipca do Bankowego należało 659 tys. klientów, a do Polsatu nieznacznie ponad 300 tys. zł. Bankowy zarządzał też 8,5 mld zł aktywów, a Polsat – 2,1 mld zł.

Możliwa fuzja nie powinna niepokoić klientów obu podmiotów. Pieniądze, którymi zarządza teraz OFE Polsat będą po zmianie zarządzane przez PKO BP Bankowy. Patrząc na ostatnie wyniki funduszu Polsat to dobra informacja. Od początku roku Polsat ma najsłabszy wynik na rynku, a i w dłuższych okresach nie wypada też dobrze. Co też ważne sprzedanie funduszu Polsat chroni jego obecnych akcjonariuszy (Invest-Bank, Pai – Media, Totalizator Sportowy) przed potencjalną dopłatą do rachunków klientów. Dzieje się tak, gdy fundusz nie wypracowuje minimalnej wymaganej prawem stopy zwrotu. Na dzień dzisiejszy Polsat może jej nie wypracować w przyszłym roku. Poza tym może uniknąć też możliwej kary, którą mógłby nałożyć na ten fundusz nadzór. Chodzi zaś o sprawę z ubiegłego roku, gdy w ostatnim dniu września zaskakująco mocno wzrosła wartość jednostki rozrachunkowej funduszu Polsat, gdy innych spadała. Według ekspertów mogło dojść  do tzw. window dressing, czyli poprawienia stopy zwrotu na koniec miesiąca lub kwartału. W tej sprawie interweniował nadzór i nakazał obniżenie wartości jednostek wszystkich funduszy emerytalnych, co najmocniej dotknęło Polsat. W tej sprawie toczy się postępowanie w nadzorze.

Na fuzji zyskują też klienci Bankowego. Zgodnie z prawem na fuzji klienci nie mogą stracić. Obecnie Polsat pobiera najniższą na rynku opłatę od składki – 3,4 proc. Po fuzji Bankowy będzie więc musiał obniżyć opłatę do tego poziomu (z 3,5 proc.) dla swoich dotychczasowych członków.

 

200 zł za klienta Polsatu

Nie wiadomo ile PKO BP Bankowy PTE wyda na przejęcie Polsatu. Nie tak dawno policzyliśmy ile warte są OFE na podstawie wyceny dokonywanej przez giełdową grupę PZU i należący do niej fundusz emerytalny. Z naszych wyliczeń wynika, że cała branża jest warta prawie 13,5 mld zł. Ale zdaniem ekspertów wszystkie ryzyka związane z możliwymi zmianami w prawie powodują, że tę wartość trzeba skorygować od 20 do nawet 50 proc. W tej sytuacji wartość funduszu Polsatu wynosi między 60 a 100 mln zł. Zdaniem ekspertów bardziej możliwe jest, że Bankowy zapłaci bliżej 60, niż 100 mln zł. Za jednego klienta zapłaci więc ok. 200 zł. O dawnych wycenach za klienta przekraczających nawet 1000 zł można już zapomnieć. Po tym jak nie tylko obniżono opłaty pobierane przez OFE i wysokość przekazywanej im składki. A do tego planowane są kolejne zmiany. W tym możliwe, jak przewidują ekonomiści, że nie zostanie podniesiona wysokość składki przekazywanej OFE, co miało nastąpić w 2013 r. – z obecnych 2,3 do 2,8 proc.

Przeprowadzenie transakcji wymaga jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gdy Bankowy je uzyska, do finalizacji transakcji dojdzie zapewne w pierwszym kwartale przyszłego roku i wtedy na rynku pozostanie 13 podmiotów. Będzie to pierwsza od dawna transakcja na rynku emerytalnym. Wcześniej, w maju 2008 r. nadzór udzielił zezwolenia na połączenie Aegon PTE i PTE Skarbiec – Emerytura. A jeszcze cztery lata wcześniej, w 2004 r. Polsat przejął zarządzanie nad funduszem Kredyt Banku, czyli doszło to transakcji, którą dziś zamierza przeprowadzić Bankowy.

Obecnie do przejęcia jest jeszcze inny mały podmiot działający na rynku – Warta. KBC Verzekeringen NV, właściciel tego PTE,  już prowadzi rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi. Nie jest wykluczone, że także PKO BP będzie zainteresowane jego przejęciem. Fundusz Warta może być wart 90 - 150 mln zł.

Zdaniem przedstawicieli rynku to dobry sygnał, gdy kontrolowany przez państwo bank dokonuje przejęcia. Może to bowiem świadczyć o tym, że fundusze emerytalne nie zostaną zlikwidowane, czego najbardziej obawia się rynek.

 

Od listopada 2003 roku jedynym akcjonariuszem PKO BP Bankowy PTE jest PKO Bank Polski.

Akcjonariusze PTE Polsat:

Jak wynika z naszych informacji uchwały o przekazaniu zarządzania OFE Polsat przez PKO BP Bankowy PTE podjęły Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy obu spółek w miniona środę. Nie jest to zaskoczeniem. Polsat już od dłuższego czasu był wystawiony na sprzedaż. Zygmunt Solorz, do którego pośrednio należy fundusz, pozbywa się bowiem swoich spółek finansowych. Paweł Borys, dyrektor zarządzający  w PKO BP podkreślał zaś w rozmowie z nami, że grupa nie wyklucza przejęć.

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora