Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę bankową?
Andrzej Saniewski:
Decydując się na lokatę warto sprawdzić, jakie odsetki są gwarantowane niezależnie od dodatkowych warunków, a także w wypadku wycofania środków przed terminem (co czasami jest konieczne np. w wyniku zdarzeń losowych). Ponadto istotne jest, czy oferowane oprocentowanie dotyczy całego czasu trwania lokaty, czy jedynie okresu promocyjnego, jak również to, czy obejmuje całą kwotę lokaty, czy tylko niewielką jej część – praktyka rynkowa pokazuje dużą kreatywność banków w tym zakresie, nie zawsze korzystną dla klienta.
Warto porównać oferty kilku banków, a wybór nie musi ograniczać się do jednej z nich – klient może założyć kilka lokat w różnych bankach, pamiętając jednak o tym, że z reguły wyższe odsetki naliczane są od większych kwot, a zatem podzielenie inwestycji na kilka mniejszych czasem okazuje się nieopłacalne (nie dotyczy to niektórych lokat promocyjnych, premiujących klientów tylko do pewnego pułapu).
Wielkość oprocentowania określana jest według stałej stopy procentowej bądź zmiennej – w tym ostatnim wypadku warto zwrócić uwagę na to, jaki punkt odniesienia stosuje bank (np. stopy rynku międzybankowego), w przypadku inwestycji wieloletnich trzeba się liczyć ze znacznymi wahaniami kwoty odsetek opartych na stopie zmiennej.