Takie przeniesienie środków określane jest jako wypłata transferowa. Może nastąpić w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy sytuacji w której pracownik kończy zatrudnienie w firmie, której działa pracowniczy program emerytalny (PPE). Wtedy taka osoba może przetransferować zaoszczędzone w programie pieniądze do swojego nowego pracodawcy, o ile on również prowadzi program. Inna możliwością jest założenie indywidualnego konta emerytalnego (IKE) i przeniesienie tam zgromadzonych oszczędności.
Drugi przypadek w którym można dokonać wypłaty transferowej dotyczy sytuacji, w której pracodawca dokonuje likwidacji pracowniczego programu w zakładzie pracy. W ubiegłym roku zdarzało się to dość często. Wtedy w określonym terminie uczestnik jest zobowiązany do wskazania rachunku prowadzonego w ramach PPE albo IKE, na który pracodawca przetransferuje środki uczestnika po zakończeniu likwidacji programu. Niewskazanie w wymaganym terminie rachunku, na który należy dokonać wypłaty transferowej skutkuje zwrotem środków. Oznacza to, że uczestnik otrzyma kwotę stanowiącą 70 proc. środków wpłaconych przez pracodawcę (ze składki podstawowej) oraz całą sumę wpłaconych składek dodatkowych, po uprzednim potrąceniu podatku od dochodów kapitałowych.
Bez względu na sytuacje: odejście pracownika z firmy czy likwidacja programu emerytalnego w zakładzie pracy, najczęściej dochodzi do przekazania pieniędzy z PPE na indywidualne konto emerytalne. Jak podkreślają eksperci w takiej sytuacji dochodzi jednak najczęściej do wycofania w ogóle pieniędzy z III filara, do którego należy i PPE i IKE. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to ze sporym kosztem. Aż 30 proc. wpłaconych składek podstawowych jest przekazywane do ZUS i kwota ta stanowi przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zarządzanego przez ZUS. Jest to o tyle zrozumiałe, że od składki podstawowej pracodawca nie płaci ZUS. Trzydziestoprocentowe potrącenie sumy składek podstawowych odnosi się wyłącznie do składek wpłaconych do programu po dniu 31 maja 2004 r. Poza tym należy liczyć się z zapłatą podatku dochodowego od wypracowanego zysku.
Warto pamiętać: