Docierające informacje, że emerytury z publicznego systemu będą niskie nie przekonują Polaków. Prawie 2/3 (65 proc.) badanych przez CBOS na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami uważa emeryturę z ZUS i OFE za skuteczny sposób zapewnienia sobie pieniędzy do życia. Co ciekawe ten pogląd najczęściej wyrażają osoby w wieku 55-64 lat (78 proc.) oraz ponad połowa osób w wieku 18-24 lat. Paradoksalnie zaś zmiana systemu emerytalnego i problem niskich emerytur najmocniej dotyczy właśnie najmłodszych.
Na kolejnych miejscach wśród najbardziej skutecznych sposobów zapewnienia pieniędzy na emeryturze Polacy wskazują dłuższą pracę (34 proc.), indywidualne oszczędzanie (34 proc.) oraz dochody z nieruchomości (23 proc.).
Choć co trzeci Polak uważa, że należy oszczędzać, to równocześnie niespełna 1/4 badanych deklaruje, że rzeczywiście to robi. Można jednak wyciągnąć wniosek z badania, że wzrosła świadomość konieczności dodatkowego na przyszłość. Dotyczy to jednak głównie osób wchodzących na rynek pracy, lepiej wykształconych oraz prowadzących działalność gospodarczą.
Polacy nie znają produktów do oszczędzania w ramach III filara. Aż 86 proc. Polaków odpowiada, że nie zna takich produktów, a tylko 12 proc., że zna. Ci, którzy deklarują znajomość produktów III-filarowych wymieniają: fundusze inwestycyjne (17 proc.), IKE (13 proc.) i OFE (11 proc.). Nowy produkt służący do oszczędzania - indywidualne kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), który wprowadzono od tego roku, wskazało zaledwie 3 proc. tych, którzy w ogóle znają produkty emerytalne.