To pierwsze na rynku takie rozwiązanie oferowane przez ubezpieczyciela. Kierowane jest do samotnych osób po 65. roku życia, które są właścicielami nieruchomości. Nie muszą mieć statusu emeryta.
Dzięki przeniesieniu prawa własności na ubezpieczyciela, dostaną one dożywotnią comiesięczną rentę.
– Jej wysokość zależeć będzie m.in. od wartości nieruchomości, a także od wieku ubezpieczanej osoby. Szacuję, że do śmierci otrzyma świadczenia warte około 50 proc. wartości mieszkania – mówi Krzysztof Mędrala, wiceprezes TU Europa.
Przy symulacji renty dla 75-letniej osoby, która ma 50 metrowe mieszkanie w Warszawie warte 400 tys. zł miesięczna renta wyniesie około 770 zł. Ubezpieczyciel pokryje też koszt czynszu, ale już nie opłat eksploatacyjnych. Renta podlega indeksacji co 2 lata. Firma nie wyklucza, że w najbliższych miesiącach dostęp do produktu zostanie poszerzony o małżeństwa.
– Mimo że renta z tytułu odwróconej hipoteki nie wydaje się oszałamiająca, to jednak bardzo ważny produkt, aby pobudzić społeczną dyskusję na temat zabezpieczenia się na emeryturze. Jeśli dzieci starszej osoby usłyszą, że chce ona przekazać prawo własności swojego mieszkania czy domu za comiesięczną rentę, może same zdecydują się pomóc, tym samym nie tracąc w przyszłości prawa do dziedziczenia nieruchomości – zauważa Adam Sankowski, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM.