Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje, że budżet będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne za osoby, które wychowują dzieci. Projektowana nowelizacja zawiera propozycję zmiany zasad w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym w okresie przerwy w aktywności zawodowej w związku z wychowywaniem dziecka.
Składki te, tak jak w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych ( czyli pracowników), ma finansować budżet państwa za pośrednictwem ZUS lub KRUS.
Składki będą opłacana do trzech lat jeśli ktoś zdecyduje się na przerwę w aktywności zawodowej ( lub w poszukiwaniu pracy) po to by osobiście opiekować się dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Jeśli zaś dzieci będą miały
orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność, to pomoc państwa w opłacaniu składek może zostać przedłużona do 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
W projekcie ustawy wprowadzono dwie podstawy wymiaru składek dla osób rezygnujących z pracy zarobkowej w związku z opieką nad dzieckiem w systemie powszechnym (czyli w ZUS). Dla osób posiadających 6-miesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem, miałaby to być kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, natomiast dla osób nie posiadających stażu ubezpieczeniowego, osób bezrobotnych, oraz osób z krótszym, niż półroczny, stażem podstawę wymiaru składek stanowiłaby kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.