Szef komisji Sławomir Neumann (PO) zapowiedział, że komisja chce tak pracować, by tzw. drugie czytanie tego projektu i o wydłużeniu wieku emerytalnego odbyło się podczas posiedzenia zaplanowanego od 9 do 11 maja.
Parlamentarzyści PiS i SLD zapowiedzieli, że złożą wnioski o wysłuchanie publiczne w sprawie zmian w emeryturach.
Zgodnie z projektem dotyczącym emerytur mundurowych, funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy - wystarczy 15 lat.
Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 r. W myśl projektu zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa.
Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.