Towarzystwo było jednym z pierwszych, które otrzymało zgody nadzoru finansowego na oferowanie dodatkowych produktów do oszczędzania na emeryturę. Z ofertą właśnie startuje. To pierwsza spółka z grupy PKO, która rusza z kontami emerytalnymi. Uruchomienie indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) ma także we planach PKO TFI.
Towarzystwa emerytalne od tego roku mogą oferować klientom dobrowolne produkty. Jako jedyna branża sektora finansowego musi uzyskać zgody Komisji Nadzoru Finansowego. PTE musi bowiem utworzyć dobrowolny fundusz emerytalny (DFE), którym będzie zarządzać, obok otwartego funduszu emerytalnego działającego w ramach publicznego systemu emerytalnego. Pieniądze wpłacane przez klientów w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), jak i indywidualnego konta emerytalnego (IKE) będą lokowane w nowym funduszu.
PKO BP Bankowy PTE zaproponował dość innowacyjny sposób pobierania opłat od klientów, którzy zdecydują się założyć u nich indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (poza tym oferuje także IKE). Zamiast stałej opłaty manipulacyjnej, pobieranej raz od każdej wpłaconej składki, towarzystwo proponuje jednorazową opłatę wynoszącą 400 zł lub 300 zł (gdy umowa jest zawierana drogą korespondencyjną). Będzie to opłata pobrana raz w pierwszym roku lub kolejnych latach oszczędzania, w zależności od wysokości dokonanych wpłat. W kolejnych latach klienci nie będą już jej płacić.
Dodatkowo towarzystwo planuje pobierać opłatę za zarządzanie. Jej wysokość została zapisana w prospekcie informacyjnym PKO DFE na maksymalnym poziomie 3,5 proc. Jak udało się nam ustalić, poziom opłaty będzie ustalany każdego roku i docelowo powinien być niższy od maksymalnego. W tym roku towarzystwo praktycznie nie planuje pobierać opłaty za zarządzanie, bo jej wysokość ma wynieść 0,01 proc. Ale ta promocja - podobne stosują inne podmioty - nie ma większego znaczenia, bo wpłaty dokonane w tym roku nie będą znaczące.
Dodatkowo towarzystwo, jak każdy inny podmiot oferujący indywidualne konta, może pobrać opłatę za wypłatę całości lub części pieniędzy z konta wykonaną do 12 miesięcy oszczędzania. W PKO BP Bankowy PTE jest to 50 proc. wypłaty.