Największe giełdowe spółki to duża część portfeli OFE

Akcje PKO BP i PZU to największe inwestycje funduszy emerytalnych

Publikacja: 11.01.2012 03:20

Największe giełdowe spółki to duża część portfeli OFE

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

Łączna wartość akcji, w których fundusze emerytalne mają ulokowane co najmniej 1 proc. aktywów, wyniosła 29,4 mld zł na koniec grudnia 2011 r. W porównaniu z czerwcem 2011 r. oznacza to spadek o nieco ponad 8 mld zł. Wynika to w dużej mierze ze spadków na warszawskim parkiecie.

Otwarte fundusze emerytalne, jak co pół roku, ujawniły informacje o inwestycjach, które stanowią minimum 1 proc. ich aktywów. Pokazują więc największe inwestycje w pojedyncze instrumenty, w tym akcje spółek giełdowych. Dla przypomnienia na koniec grudnia pieniądze w zarządzaniu wszystkich funduszy wyniosły 224,7 mld zł.

Akcje pięciu spółek stanowiły w portfelach wszystkich OFE ponad 1 proc. ich aktywów. Są to: PKO BP, PKN Orlen, Pekao, PZU oraz PGE.  Wartość inwestycji w te papiery wyniosła 22,4 mld zł (pół roku wcześniej było to prawie 27 mld zł). W przypadku kolejnej spółki KGHM „wyłamał" się jedynie Polsat, w pozostałych 13 funduszach akcje miedziowego konglomeratu stanowiły co najmniej 1 proc. aktywów.

 

Największe polskie instytucje

Podobnie jak w poprzednich latach największą pozycją w portfelach OFE są akcje największego polskiego banku – PKO BP. Ich wartość wyniosła 6,2 mld zł, wobec 6,6 mld zł pół roku wcześniej. Jest zatem niższa niż przed pół rokiem. Ale trzeba mieć na uwadze, że wartość kursu akcji największego polskiego banku spadała. A poza tym OFE robiły w portfelu miejsce na zapowiadaną przez Skarb Państwa sprzedaż 15-proc. pakietu akcji, do którego ostatecznie nie doszło.

Na drugą pozycję pod względem największej pojedynczej inwestycji w portfelu akcji awansowało PZU. Wartość walorów w posiadaniu funduszy emerytalnych wyniosła 4,6 mld zł. Jest o ponad 10 proc. niższa niż na koniec czerwca.

Niedużo niższa była wartość akcji Pekao (4,2 mld zł i spadła o ponad 20 proc. w skali sześciu miesięcy). Wartość akcji PKN Orlen i PGE jest podobna i wynosi po 3,7 mld zł (spadła odpowiednio o ponad 30 i 16 proc.). O ile jednak wartość posiadanych blue chipów (akcje największych spółek giełdowych, o najwyższej płynności) zmniejszyła się, tak wzrósł OFE w kapitalizacji trzech z  tych spółek (PKO, PZU, PKN).

Ponad 3 mld zł trzynaście funduszy miało ulokowane także w akcjach KGHM. Wartość tych akcji w porównaniu z końcem czerwca zmniejszyła się aż o 50 proc.  To jednak nie dziwi. Zapowiedź premiera, w czasie expose, o wprowadzeniu podatku od kopalin miała jednak istotny wpływ na kurs tej spółki.  Równocześnie spadek kursu tej spółki to była okazja do kupowania walorów koncernu przez zarządzających.

W sumie w akcjach 20 spółek giełdowych (24 pół roku temu) przynajmniej jeden fundusz miał ulokowane co najmniej 1 proc. swoich aktywów.

Oprócz akcji i obligacji skarbowych znaczącą pozycję w portfelach OFE stanowią jeszcze obligacje drogowe BGK.

 

Defensywne portfele

Zarządzający funduszami podkreślają, że aby uzyskać ponadprzeciętne wyniki inwestycyjne w 2011 r. OFE musiały szybko dostosowywać się do zmieniających warunków. Najlepiej wypadały w ubiegłym roku te fundusze emerytalne, które miały defensywne portfele, czyli takie, które w czasie bessy mniej tracą na wartości. Aby mieć dobry wynik fundusze powinny były mieć dużo akcji spółek telekomunikacyjnych, dostawców energii i gazu oraz spółek płacących wysokie dywidendy. Kluczowa okazała się zatem selekcja spółek, ale znaczenie miał też udział akcji w portfelu inwestycyjnym.

Jaki był skład portfela OFE okaże się za kilka dni, gdy opublikują pełny skład portfela inwestycyjnego, co robią raz w roku, po zakończeniu roku.  Czy będą to znaczące inne portfele niż te upublicznione przed rokiem?

- Nie wydaje mi się, że będą jakieś duże różnice. Można spodziewać się, że OFE ograniczyły zaangażowanie w bankach i być może spółkach surowcowych, a nastąpił lekki wzrost w spółkach defensywnych. Nie sądzę, żeby to była jakaś dramatyczna różnica – mówił niedawno w rozmowie z "Rz" Adam Kurowski, szef inwestycji w Axa PTE.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami