Na IKE można wpłacić nieco ponad 10 tys. zł w roku. Nawet jeśli nie uda się wykorzystać tego limitu w całości, to warto to zrobić w jak największym stopniu, adekwatnym do możliwości.
Zaletą IKE jest to, że oszczędzający nie płaci podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Warto jednak pamiętać, że trzeba oszczędzać przynajmniej do 60. roku życia by z tej ulgi skorzystać. Wpłat na IKE dokonuje się z wynagrodzenia po opodatkowaniu, a wypłata pieniędzy jest wolna od podatku dochodowego.
IKE w formie lokaty
Przypomnijmy, że IKE można zaś utworzyć w towarzystwie funduszy inwestycyjnym, firmie ubezpieczeniowej, domu maklerskim oraz banku (od 2012 r. będzie można założyć konto także w powszechnym towarzystwie emerytalnym). W ostatnich dniach przybliżyliśmy trzy z dostępnych form kont emerytalnych, a dokładnie skupiliśmy się na opłatach jakie pobierają instytucje finansowe, które zakładają Polakom konta emerytalne. W ostatniej, czwartej części poradników emerytalnych, bliżej przyjrzymy się ofercie banków.