Ile osób założy nowe konto emerytalne?

Przedstawiciele instytucji finansowych ostrożnie szacują zainteresowanie Polaków nowym kontem zabezpieczenia emerytalnego

Publikacja: 12.12.2011 06:00

Ile osób założy nowe konto emerytalne?

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Kilka lat temu, gdy startowały indywidualne konta emerytalne (IKE) zakładano ambitnie, że będzie je posiadać nawet kilka milionów Polaków. Po sześciu latach ich istnienia konto ma ok. 800 tys. Polaków.

Dlatego też dziś eksperci ostrożnie oceniają rozwój nowego produktu służącego do dodatkowego oszczędzania na emeryturę – indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Pojawią się one w ofercie instytucji finansowych od przyszłego roku.

- Przy wprowadzaniu IKE, kilka lat temu, firmy bardzo optymistycznie szacowały możliwości akwizycyjne, a potem pojawiło wielkie rozczarowanie. Nowy produkt ze względu na niewielką kwotę zwolnienia może cieszyć się słabym zainteresowaniem - jak początkowo IKE, ale  jednocześnie namacalna i szybka korzyść podatkowa może zachęcać – mówi Grzegorz Zięba, kierownik Sprzedaży Detalicznej w KBC Securities.

Wojciech Rabiej, członek zarządu Nordea PTE, podkreśla, że rozpoczęcie sprzedaży IKZE będzie wymagało wytłumaczenia jego idei, stworzenia nieistniejącej obecnie kategorii, co z pewnością będzie miało istotny wpływ na sprzedaż IKZE w pierwszym roku i kolejnych latach.

Niektórzy specjaliści wskazują, że nowe konto może mieć od 300 tys. do maksymalnie 1,5 mln Polaków.

- W pierwszym roku IKZE może założyć od 3 do 5 proc. tych, którzy mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Najważniejszy będzie pierwszy rok, bo będzie stanowił punkt odniesienia.  I nie myślę tu o pierwszych miesiącach. Sądzę, że większe zainteresowanie Polaków tym produktem nastąpi w drugiej połowie roku, kiedy będą mieli większą świadomość, że mogą skorzystać z ulgi – mówi Marcin Dyl.

Także Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE, uważa, że można szacować, iż liczba klientów mających IKZE we wszystkich instytucjach finansowych jest na poziomie ok. 1,5 mln osób. To odpowiada ok. 10 proc. klientów oszczędzających w otwartych funduszach emerytalnych, które stanowią część publicznego systemu emerytalnego.

 

Mało konkretów

Jak niedawno pisaliśmy około 40 różnych instytucji finansowych może zaproponować Polakom nowe konto w przyszłym roku. Mniej niż 30 firm wyraźnie deklaruje, że to zrobi. Reszta albo nie podjęła jeszcze decyzji, albo nie chce jej ujawniać. O własnych planach sprzedaży nowego konta poszczególne firmy mówią jeszcze bardziej niechętnie.

- Na dzień dzisiejszy trudno przewidywać rzeczywiste zainteresowanie tym produktem, będzie to zależało od wielu czynników,  w tym sytuacji rynkowej - uważa Sławomir Olszewski, dyrektor Biura Produktów Inwestycyjnych i Strukturyzowanych w Pekao.

Nieliczne firmy wskazują na konkretne liczby. Katarzyna Szczepkowska, prezes zarządu KBC TFI, mówi, że według wstępnych szacunków w pierwszym roku funkcjonowania spodziewa się kilkuset zainteresowanych.

- Rozpoczęcie działalności sprzedażowej nastąpi w drugim kwartale przyszłego roku i planujemy pozyskiwać ok. 20 tyś. klientów rocznie co w perspektywie 5 lat pozwoli zbudować portfel klientów liczący 100 tys. – mówi Andrzej Krasnodębski, dyrektor Biura i Marketingu PTE Pocztylion-Arka.

Mariusz Zagajewski, dyrektor Departamentu Indywidualnych Ubezpieczeń na Życie i Emerytalnych w Generali, mówi, że grupa nie ma sprecyzowanych planów sprzedażowych. Zakłada natomiast zainteresowanie podobne do tego dotyczącego IKE.

- Nie traktujemy tego produktu strategicznie, a jedynie jako usługę dodaną. Jeżeli pojawi sie jakiekolwiek zainteresowanie i zapytania o produkt uznamy to za sukces – mówi Grzegorz Zięba, kierownik Sprzedaży Detalicznej KBC Securities.

Marcin Bednarek, wiceprezes BPH TFI, mówi z kolei, że spółka nie planuje istotnie wspierać marketingowo sprzedaż IKZE  i szacuje ją poprzez kanał internetowy na poziomie kilkuset kont w pierwszym roku. W ciągu 5 lat może zaś prowadzić ok. 1000  nowych kont.

Z kolei Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI, spodziewa się kilkuset kont w pierwszym roku oraz 10 tys. po 5 latach.

 

Sprzedaż przez kanał direct

Według specjalistów rząd powinien włączyć się do promocji IKZE. W krajach, które wprowadzały zachęty fiskalne dla oszczędzających zwykle tak właśnie się działo. O takich planach jednak nie słychać.

- Liczymy, że główne działania promocyjne będą spoczywały na barkach różnych instytucji pożytku publicznego, które będą zachęcały Polaków do efektywnego oszczędzania. Ze względu na parametry produktu nie przewidujemy specjalnych kampanii dedykowanych tylko dla tego produktu  - mówi Grzegorz Zięba, kierownik Sprzedaży Detalicznej KBC Securities.

Kampanie informacyjne planuje przeprowadzić większość instytucji finansowych.

- Podobnie jak w przypadku IKE zamierzamy szeroko edukować klientów i pokazywać im, jakie są zalety korzystania z takiego rozwiązania. Nie wykluczamy oczywiście także innych zachęt – mówi Michał Wojciechowski, doradca zarządu DM BOŚ.

Wojciech Rabiej, członek zarządu Nordea PTE, mówi, że spółka planuje działania edukacyjne, ponieważ chce mieć udział w budowaniu świadomości, że warto oszczędzać nawet niewielkie kwoty z przeznaczeniem emerytalnym, aby zniwelować lub zmniejszyć efekt luki emerytalnej.

- Oczywiście w tym zakresie niezwykle istotna będzie przede wszystkim rola mediów i rządu. To w znacznej mierze od działań tych podmiotów będzie zależał poziom świadomości emerytalnej w polskim społeczeństwie, a co za tym idzie, poziom popularności produktów trzeciego filara – dodaje Rabiej.

Oprócz tradycyjnych kanałów sprzedaży nowego produktu jak: okienka bankowe, agenci czy pośrednicy, sporo firm stawia direct – internet i call centre.

Kilka lat temu, gdy startowały indywidualne konta emerytalne (IKE) zakładano ambitnie, że będzie je posiadać nawet kilka milionów Polaków. Po sześciu latach ich istnienia konto ma ok. 800 tys. Polaków.

Dlatego też dziś eksperci ostrożnie oceniają rozwój nowego produktu służącego do dodatkowego oszczędzania na emeryturę – indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Pojawią się one w ofercie instytucji finansowych od przyszłego roku.

Pozostało 92% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami