Reforma emerytalna jak najszybciej

Dłuższa aktywność starszych osób nie spowoduje wzrostu bezrobocia – zapewnia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz

Aktualizacja: 06.12.2011 13:52 Publikacja: 06.12.2011 13:50

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polotyki społecznej

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polotyki społecznej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Premier dał panu niewdzięczne zadanie przeprowadzenia przez Sejm ustawy podwyższającej wiek emerytalny. Kiedy ją zobaczymy?

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej:

Resort kończy już prace nad projektem ustawy. Wyślemy go do konsultacji, mam taką nadzieję, może nawet w przyszłym tygodniu. Chcemy jednak, aby był on bardzo solidnie przygotowany. Pamiętajmy, że zmiana ma wejść w życie z początkiem 2013 r. – nawet więc jeśli nie uda się go przedstawić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, nic wielkiego się nie stanie. Jestem jednak optymistą. Chciałbym, aby ujrzał on światło dzienne jak najszybciej, by został dobrze skonsultowany z partnerami społecznymi.

Co będzie zawierał?

To, co premier powiedział w exposé. Wiek emerytalny będzie ten sam dla kobiet i mężczyzn – wyniesie 67 lat. Będziemy do tego dochodzić stopniowo, kobiety przejdą na emeryturę w tym wieku w 2040 roku, a mężczyźni w 2020 r.

Czy dłuższa aktywność starszych osób nie spowoduje wzrostu bezrobocia?

Nie. Mamy na to dowód dzięki temu, że od 2009 roku rząd wygasił powszechne przywileje emerytalne. Wskaźnik zatrudniania osób w wieku 55 – 64 lata wzrósł w tym czasie z 33 do ponad 37 proc. Podobnie stało się ze wskaźnikiem aktywności zawodowej osób starszych. Nie mam specjalnych obaw, że wśród nich wzrośnie bezrobocie. Choć trzeba oczywiście wspólnie z firmami zastanowić się nad poprawą warunków pracy. Nie możemy też zapominać o koniecznej poprawie w systemie ochrony zdrowia.

A ile na tych zmianach zaoszczędzi budżet?

Trwają jeszcze szczegółowe analizy, ale ze wstępnych danych wynika, że pierwsze oszczędności pojawią się już w 2013 r. – będzie to kilkaset milionów złotych.

Później oszczędności będą zdecydowanie wyższe. Można szacować, że tylko do 2020 roku finanse publiczne zaoszczędzą na podniesieniu wieku emerytalnego kilkanaście miliardów złotych. Później każdego roku może to być kwota sięgająca kilku, a nawet kilkunastu miliardów złotych rocznie.

Premier dał panu niewdzięczne zadanie przeprowadzenia przez Sejm ustawy podwyższającej wiek emerytalny. Kiedy ją zobaczymy?

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej:

Pozostało 92% artykułu
Emerytura
Jak szybko sprawdzić stan konta PPK? Są dwa sposoby
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają