Mężczyźni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949r. mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego - 65 lat i udowodnieniu co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Przyznanie emerytury w powszechnym wieku emerytalnym nie jest uzależnione od spełnienia jakichkolwiek innych warunków. Prawo do tego świadczenia przysługuje więc zarówno osobie, która ostatnio przed zgłoszeniem wniosku pozostawała w stosunku pracy, jak również osobie, która wykonywała inną działalność zarobkową (np. działalność gospodarczą).
Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym (65 lat dla mężczyzn), bez względu na liczbę udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych.
ZUS - do 31 sierpnia każdego roku – osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przesyła informację o zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składkach ogółem, zwaloryzowanym kapitale początkowym oraz wysokości hipotetycznej emerytury (wyliczana jest corocznie ubezpieczonym, którzy na dzień 31 grudnia poprzedniego roku ukończyli 35 lat). W ten sposób każdy ubezpieczony ma regularny wgląd w stan swojego konta i może zdecydować, czy po nabyciu uprawnień do świadczenia chce wnioskować o jego przyznanie.
Postępowanie w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego. Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczenia.
Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko zainteresowanego, datę jego urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie rodzaju świadczenia, o które się ubiega oraz podpis osoby uprawnionej do zgłoszenia wniosku.