Istotne znaczenie dla rynku powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE, zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi) w kolejnych okresach będą miały konsekwencje zmian w systemie emerytalnym, uchwalonych przez Sejm RP w roku 2011 – przekonuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w raporcie dotyczącym sytuacji finansowej PTE w I połowie tego roku.
Obniżenie wysokości składki przekazywanej do OFE będzie miało przełożenie przede wszystkim na przychody towarzystw, a szczególnie z opłat od składek. Według UKNF, rosnąca wartość aktywów OFE, a tym samym wzrost przychodów z opłaty za zarządzanie będą częściowo neutralizować spadek rentowności PTE, ale tylko do momentu osiągnięcia maksymalnego ustawowego limitu tej opłaty. Dlatego, zdaniem nadzoru, jeśli powszechne towarzystwa nie ograniczą kosztów działalności i nie pozyskają nowych źródeł przychodów poprzez utworzenie dobrowolnych funduszy emerytalnych, ich rentowność ulegnie znaczącemu obniżeniu.
W chwili obecnej do UKNF wpływają wnioski o utworzenie przez PTE dobrowolnych funduszy emerytalnych. Dzięki nim towarzystwa będą mogły oferować indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Czyli będą zgromadzić także oszczędności Polaków, którzy dobrowolnie będą chcieli odkładać pieniądze na przyszłość. Obecnie PTE zarządzają już otwartymi funduszami emerytalnymi, które są częścią publicznego systemu emerytalnego.
Dwie decyzje dotyczące utworzenie PKO Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego oraz Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego PZU nadzór już wydał. Będą nimi zarządzać odpowiednio PKO BP Bankowy PTE oraz PTE PZU. Z naszych informacji wynika, że trzy kolejne wnioski towarzystw emerytalnych czekają na zgodę nadzoru. W sumie co najmniej połowa z 14 towarzystwa deklaruje, że utworzy dobrowolny fundusz emerytalny.
Jak podał nadzór w pierwszej połowie tego roku wzrost przychodów przy prawie niezmienionym poziomie kosztów pozwolił PTE wygenerować na koniec czerwca tego roku zysk wyższy o 12 proc. w stosunku do I połowy 2010 roku.