Ponad 570 tys. osób zmieniło OFE

Axa i Aegon to fundusze emerytalne, które zabrały konkurencji najwięcej klientów w tym roku. Najwięcej klientów na rzez konkurencji straciła Aviva.

Publikacja: 17.11.2011 16:11

Ponad 570 tys. osób zmieniło OFE

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Tylko w listopadzie fundusz na inny zamieniło 130,7 tys. osób – wynika z danych uzyskanych w ZUS. To nieco więcej niż w sierpniu (w roku odbywają cztery sesje transferowe, gdy oszczędności osób są przenoszone do nowych OFE). Ale mniej osób zmieniło teraz fundusz niż w czasie rekordowych sesji transferowych, gdy było to ponad 160 tys.

Niespecjalnie spełniły się przepowiednie, że pod koniec roku można spodziewać się rekordowych transferów klientów. Widać, że sprzedawcy OFE w związku z zakazem aktywnego pozyskiwania klientów, który ma obowiązywać od 2012 r., choć wciąż aktywni, postanowili znaleźć nowe zajęcie. Wciąż przepisywali z funduszu do funduszu dużo osób, ale generalnie liczba transferów nie okazała się rekordowa. Jak zresztą wynika z niedawnej naszej publikacji zmniejsza się też liczba akwizytorów.

W całym 2011 r. fundusz na inny zmieniło w sumie 573,6 tys. osób. To o prawie 30 tys. mniej niż w 2010 r. (603,4 tys.).

 

Liderzy zestawienia

Fundusz Axa jest liderem tegorocznych transferów, podobnie jak w latach poprzednich (od 2005 r.). Saldo transferów (liczba przychodzących klientów minus liczba odchodzących) w przypadku tego OFE przekracza 58 tys.

- To efekt przyjętej strategii  bycia aktywnym na rynku akwizycji i założonego planu zdobycia 1 mln klientów. W sytuacji kiedy zmieniły się ramy prawne nasz model biznesu też musiał się zmienić i stąd też dużo mniejsza nasza aktywność w drugiej połowie roku – tłumaczy Robert Garnczarek, prezes Axa PTE.

Dobry wynik tego funduszu w całym roku to efekt pierwszej jego połowy. W lutym i maju saldo transferów w tym funduszu wyniosło po ponad 20 tys. W sierpniu już 1,7 tys., a w listopadzie 3,7 tys. Dla porównania w całym 2010 r. saldo transferów w przypadku OFE AXA przekroczyło 100 tys.

Kolejne miejsce za funduszem Axa pod względem zdobycia największej liczby uczestników zajmuje Aegon – ponad 50 tys. ten fundusz w przeciwieństwie do Aksy jest aktywny w podbieraniu klientów innym właśnie w ostatnim czasie (jest liderem transferów i w sierpniu i w listopadzie).Jarosław Kubiak, prezes Aegon PTE, mówił nam w sierpniu, że funduszowi zależy na tym by pozyskać jeszcze w tym roku jak najwięcej klientów.I nie wykluczył wówczas, że fundusz będzie miał wysokie dodatnie saldo transferów także w czasie ostatniej tegorocznej sesji transferowej w listopadzie.

Poza tymi dwoma funduszami jeszcze cztery mogą pochwalić się dodatnim saldem transferów. Są to: PKO BP Bankowy, Generali, Amplico i Nordea. Pozostałe fundusze straciły więcej klientów na rzecz konkurencji, niż zabrały klientów innym podmiotom. Najwięcej uczestników straciły największe OFE: Aviva, ING i PZU Złota Jesień. Po wprowadzeniu kwotowej opłaty za zarządzanie, gdy aktywa OFE przekraczają 45 mld zł, straciły one motywację ekonomiczną do pozyskiwania nowych uczestników. Korzystają na tym głównie średniej wielkości fundusze. Aviva straciła aż ponad 100 tys. uczestników w tym roku.

 

Saldo transferów w 2011 r.*

 

* liczba przychodzących klientów minus liczba odchodzących, we wszystkich czterech sesjach transferowych w tym roku

Źródło: wyliczenia na podstawie danych ZUS i KNF

 

 

Od 1999 r. fundusz emerytalny zmieniło w sumie 4,5 mln uczestników II filara. Dla porównania łączna liczba członków funduszy to 15,5 mln.

 

Umowa przez Internet

Można oczekiwać, że pierwsza sesja transferowa w nowym roku będzie jeszcze dość wysoka. Obejmie bowiem jeszcze grudzień tego roku, gdy akwizytorzy mogą jeszcze pozyskiwać klientów. W kolejnych sesjach liczba osób zmieniających OFE zapewne mocno spadnie. Od przyszłego roku do OFE będzie można zapisać się lub zmienić na inny tylko drogą korespondencyjną.Na stronie internetowej poszczególnych instytucji zamieszczone będą formularze umowy, a klient po jego wypełnieniu będzie musiał wysłać go do funduszu. Rozszerzono także zakres informacji (będzie załączona do umowy), które będą musiały przekazywać fundusze. Pozwoli ona osobie przystępującej do OFE zapoznać się m.in. z wynikami inwestycyjnymi wszystkich podmiotów na rynku i poziomem pobieranych przez nie opłat. Zarówno jeśli chodzi o wysokość opłaty od składki jak i wynagrodzenia za zarządzanie aktywami. Wyniki inwestycyjne OFE mają być prezentowane za okres 12-, 36-, 60- i 120 miesięcy.

Zakaz akwizycji spowoduje zapewne, że więcej osób będzie brać udział w losowaniach. Przeprowadza je ZUS dla osób, które samodzielnie nie wybrały funduszu, a miały taki obowiązek. W ciągu roku odbywają się dwa takie losowania (w styczniu i lipcu).

 

Po zmianach w prawie, które weszły w życie 1 maja 2011 r., do końca tego roku można zmienić fundusz bez ponoszenia z tego tytułu kosztów. Bez względu na staż członkowski. Wcześniej zmiana OFE do dwóch lat stażu w nim wiązała się z zapłaceniem opłaty z kieszeni klienta. Dopiero po tym okresie zmiana OFE nie wiązała się z kosztem dla klienta.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą