Część zysków powszechne towarzystwa emerytalne mogą zachować w spółkach, ale nie powinno to być automatyczne – ocenia jeden z prezesów PTE. Dodaje, że jeśli towarzystwa zachowywały część lub całość zysku w latach poprzednich to niekoniecznie muszą to robić teraz. To reakcja na ubiegłotygodniowy wywiad „Rz" z Andrzejem Jakubiakiem, nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego.
Według niego, kapitały własne towarzystw powinny być wyższe. Jak to spowodować? W sektorze bankowym sprawdził się system zwracania się nadzoru do poszczególnych instytucji i ich akcjonariuszy by zaczęły prowadzić odpowiednią politykę kapitałową. Takie działania mogą więc okazać się skuteczne, także w przypadku PTE.
List do firm
Nadzór planuje jeszcze w tym roku wysłać do towarzystw pismo, w którym będzie zalecał niewypłacanie dywidendy akcjonariuszom w przyszłym roku. Zanim więc nastąpią zmiany w prawie, kapitały towarzystw – według nadzorcy – ma zwiększyć zatrzymanie zysków w spółce.
– Trudno ustosunkować się do takiej propozycji, gdy nie mamy uzasadnienia – mówi Jan Emeryk Rościszewski, zastępca przewodniczącego rady nadzorczej Pocztylion-Arka PTE. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych akcjonariuszy PTE.