Co Pana zdaniem należy w pierwszej kolejności zmienić w działalności otwartych funduszy emerytalnych?
Andrzej Jakubiak:
Wyzwaniem jest dokończenie reformy emerytalnej, opracowanie systemu wypłaty świadczeń z funduszy emerytalnych. Drugą kwestią, która już toczy się i zajmuje się nią minister Michał Boni, jest zwiększenie efektywności OFE, m.in. dopasowanie portfeli inwestycyjnych OFE do wieku ich członków. Chodzi też m.in. o nową konstrukcję benchmarku do oceny inwestycji funduszy czy wzmocnienie mechanizmów konkurencyjnych między tymi instytucjami. Dokonywanie każdej zmiany cząstkowej trzeba przeprowadzać bardzo rozważnie, by nie zburzyć całego systemu emerytalnego. Chodzi o to by efektywność inwestycji OFE była jak najwyższa. Choć i tak dziś jest wyższa niż w innych krajach.
Komisja Europejska jest zdania, że należy zwiększać kapitały własne towarzystw emerytalnych. Czy problem kapitałów dotyczy nie tylko banków, ale też np. powszechnych towarzystw emerytalnych (zarządzają funduszami emerytalnymi)?
Obecnie w PTE nie ma adekwatności kapitałowej, a w ich przypadku ze względu na ryzyko niedoboru, bufor kapitałowy powinien istnieć. Zwłaszcza, że czasy są trudne. Będziemy starali się tak prowadzić naszą politykę, by zwiększać bezpieczeństwo kapitałowe systemu. Szczególnie, że rosnąć będzie udział akcji w aktywach OFE. Zwrócimy się w najbliższym czasie do PTE by poświęciły więcej uwagi kwestii kapitałów oraz wypłaty dywidendy.