Większość PTE będzie oferować nowe konto emerytalne

Co najmniej dziewięć towarzystw emerytalnych zaproponuje Polakom indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. W tym gronie będą też TFI oraz domy maklerskie

Publikacja: 27.10.2011 01:23

Liczba osób posiadających IKE zaczęła znów rosnąć w tym roku

Liczba osób posiadających IKE zaczęła znów rosnąć w tym roku

Foto: ROL

Nowy produkt do oszczędzania na emeryturę – indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) - pojawi się w ofercie instytucji finansowych z początkiem przyszłego roku. Czasu na jego przygotowanie jest zatem coraz mniej. Towarzystwa emerytalne jako jedyne z instytucji finansowych muszą m.in. zmienić statut by zacząć oferować indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Cztery z 14 działających powszechnych towarzystwa emerytalnych złożyły już odpowiednie wnioski w nadzorze. Są to: PKO BP Bankowy, PZU, Amplico oraz AXA.

 

Kolejne PTE w kolejce

- Po uzyskaniu stosownych zezwoleń - w ofercie Amplico PTE obok obowiązkowego funduszu emerytalnego pojawi się nowy, dobrowolny fundusz, dzięki któremu będzie można, korzystając z ulgi podatkowej, dodatkowo oszczędzać na przyszłą emeryturę – przyznaje Izabela Ptaszyńska dyrektor marketingu, Amplico PTE.

Towarzystwo emerytalne AXA złożyło wniosek, ale nie oznacza to, że będzie ostatecznie oferować dodatkowy produkt emerytalny.

- Decyzja dotycząca wprowadzenia dobrowolnego funduszu do oferty AXA PTE jeszcze nie zapadła. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy AXA PTE podjęło uchwałę dotyczącą zmiany statutu, umożliwiającej utworzenie dobrowolnego funduszu emerytalnego. Złożony został także wniosek o wydanie zezwolenia w tej sprawie przez KNF, który zgodnie ze stanowiskiem Komisji będzie mógł rozpoznany dopiero po wejściu w życie nowych przepisów, tj. w styczniu 2012 r. – mówi  Kacper Niziołek, wiceprezes AXA PTE.

Kolejne towarzystwa emerytalne planują złożyć wnioski w nadzorze w najbliższym czasie. W tym gronie są PTE: Nordea, Warta, ING, Pekao Pekao czy Pocztylion-Arka.

Wiadomo które PTE na pewno nie będą oferować IKZE -  Aegon. Kilka towarzystw wciąż jeszcze nie podjęło ostatecznej decyzji. Generali PTE, gdy to zrobi, nie wyklucza złożenia wniosku jeszcze w tym roku. Ostatecznej decyzji nie ujawniają PTE: Allianz, Aviva i Polsat.

Zdaniem przedstawicieli tej branży, atutem ma być dostęp do dużej bazy klientów. W otwartych funduszach emerytalnych, którymi zarządzają PTE w ramach publicznego systemu emerytalnego, oszczędza 5,5 mln Polaków.  Nie brak jednak też głosów, że IKZE podzieli los indywidualnych kont emerytalnych (IKE), które zostały wprowadzone w 2004 r., a oszczędza w nich zaledwie ok. 800 tys. osób.

 

Chętne też TFI i brokerzy

W sumie co najmniej kilkanaście instytucji finansowych już zadeklarowało, że wprowadzi do oferty indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Dla porównania indywidualne konto emerytalne (IKE, produkt konkurencyjny do IKZE, który jest obecny na rynku od 2004 r.) ma w ofercie ponad 40 instytucji. Aktywnie sprzedaje go jednak zaledwie kilka z nich.

Oprócz towarzystw emerytalnych, IKZE chcą oferować także towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz domy maklerskie. Poza tym deklaracje składają nieliczne firmy ubezpieczeniowe. Generalnie najmniej chętne do wprowadzenia IKZE są banki.

Pewne jest, że IKZE wśród TFI będą oferować takie instytucje jak: PKO, KBC, Skarbiec, Investors czy Legg Mason. Być może także:  Pioneer Pekao, ING, Union Investment czy BZ WBK. Wśród domów maklerskich będą to:  DM BOŚ, DM BDM, KBC Securities, DM Banku BPS. Zastanawia się DM BZ WBK czy Biuro Maklerskie DnB Nord. Generalnie można przyjąć, że w większości dużych grup finansowych przynajmniej jeden podmiot będzie oferował IKZE.

Większość podmiotów, które dziś już deklarują, że wprowadzą IKZE, planuje, że zaproponuje je klientom najpóźniej do końca marca 2012 r.

 

Nowy produkt emerytalny

Wpłaty na nowe konta będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. Będzie to konkurencyjny produkt do istniejącego od kilku lat indywidualnego konta emerytalnego (w IKE nie ulgi podatkowej jaka będzie w IZKE). Klienci będą mogli wpłacić na IKZE 4 proc. wynagrodzenia. Nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym. W tym roku dałoby to ok. 4 tys. zł. Platforma Obywatelska obiecywała, że po wygranych wyborach, wprowadzi wyższy limit wpłat do IKZE — 6, a nie 4 proc.

Eksperci zastanawiają się czy zachęta podatkowa spowoduje, że klienci będą zakładać nowe konta, czy też IKZE nie odniesie większego sukcesu, podobnie jak indywidualne konta emerytalne. Jak wynika z analiz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, w innych krajach, gdy wprowadzano produkty emerytalne z zachętą podatkową w ciągu 3 lat skorzystało z nich między 5 a 15 proc. osób. Z ostatnich badań przeprowadzonych na zlecenie Izby w maju tego roku, wynika, że 16 proc. deklaruje, że zamierza oszczędzać w IKZE, przy czym jedynie 2 proc. wyraża zdecydowane zainteresowanie takim oszczędzaniem.

IKZE będą częścią tzw. III filara, czyli dobrowolnych, ustawowych form oszczędzania. W ramach III filara można już oszczędzać na indywidualnym koncie emerytalnym oraz w pracowniczym programie emerytalnym.

 

PTE a IKZE

Powszechne towarzystwa emerytalne aby oferować indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego czy indywidualne konto emerytalne muszą utworzyć dobrowolny fundusz emerytalnych. Obecnie zarządzają obowiązkowym funduszem emerytalnym, w ramach publicznego systemu emerytalnego.

PTE nie będą pierwszymi instytucjami, które wyjdą z nową ofertą dobrowolnego oszczędzania. Zanim towarzystwo będzie mogło zarejestrować statut dobrowolnego funduszu emerytalnego będzie musiało zmienić statut samego towarzystwa przez dodanie zarządzania tym nowym funduszem. Nadzór nie będzie jednak zatwierdzał zmian statutów towarzystw przed 1 stycznia, bo, zgodnie z nowym prawem, towarzystwa mogą oferować nowe fundusze dopiero od 1 stycznia.

Nowy produkt do oszczędzania na emeryturę – indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) - pojawi się w ofercie instytucji finansowych z początkiem przyszłego roku. Czasu na jego przygotowanie jest zatem coraz mniej. Towarzystwa emerytalne jako jedyne z instytucji finansowych muszą m.in. zmienić statut by zacząć oferować indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Cztery z 14 działających powszechnych towarzystwa emerytalnych złożyły już odpowiednie wnioski w nadzorze. Są to: PKO BP Bankowy, PZU, Amplico oraz AXA.

Pozostało 91% artykułu
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży