Będą ułatwienia w kontaktach z ZUS

Ubezpieczeni będą mieli wgląd w stan swojego konta w ZUS. Będzie także wzrastać liczba spraw, które będzie można załatwić przez Internet - mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS w rozmowie z mojaemerytura.rp.pl

Publikacja: 24.10.2011 12:43

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS,

odpowiada na pytania serwisu Moja Emerytura

Na jakie ułatwienia w kontaktach z ZUS mogą liczyć ubezpieczeni i płatnicy składek w przyszłym roku?

Zbigniew Derdziuk:

2012 rok będzie bardzo ważny dla e-zus. Dzięki uzyskaniu pełnej funkcjonalności budowanej przez nas Platformy Usług Elektronicznych ZUS ubezpieczeni będą mieli wgląd w stan swojego konta w ZUS. 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zdecydowanie będzie także wzrastać liczba spraw, które będzie można załatwić przez Internet. Wprowadzimy możliwość rozliczania się drogą elektroniczną z ZUS przez małych płatników, bez ponoszenia przez nich żadnych kosztów. Rusza nowoczesne call-center, a nasze  zasoby wiedzy zgromadzone na stronie internetowej będzie można przeszukiwać korzystając z pomocy Wirtualnego Doradcy. Jednak nie tylko elektroniczny ZUS będzie się dynamicznie rozwijał. Nie zaniedbujemy naszych klientów preferujących bezpośredni kontakt z Zakładem. Od 2010 zwiększamy liczbę spraw, które można załatwić od ręki na sali obsługi klienta, mimo że wcale nas do tego nie obligują. Zapewniam, że ten trend zostanie utrzymany.

Co jest największym plusem i minusem (sukcesem i porażką) w tym roku w działalności ZUS?

Zbigniew Derdziuk:

Sukcesem jest bardziej prokliencki ZUS. Chodzi tu oczywiście wspomniany e-zus, realizowany z pieniędzy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, ale sprawa jest szersza, systemowa. Wdrażane przez nas zarządzanie procesowe, największy i śmiem twierdzić, że najambitniejszy tego typu projekt w polskiej administracji publicznej spowoduje, że uda nam się osiągnąć nasz cel strategiczny, którym jest "projektowanie procesów i organizacja zasobów ukierunkowane na zwiększenie satysfakcji klientów przy zachowaniu przejrzystości i efektywności gospodarowania środkami publicznymi". Stosujemy do tego nowoczesne narzędzia zarządcze, mierzymy nasze działania przy pomocy tzw. Zbalansowanej Karty Wyników, prowadzimy banchmarking wewnętrzny, porównując pracę naszych 43 oddziałów. To przynosi już wymierne rezultaty – w badaniach CBOS zaufanie do ZUS wzrosło z 18 do 35 %, a w prowadzonych na bardzo szeroką skalę przez badaniach SMG/KRC MillwardBrawn satysfakcja klientów z obsługi w ZUS jest  najwyższa w porównaniu z innymi urzędami i osiąga łączną sumę 60% pozytywnych ocen. Co do porażek – przyznaję, że największą jest postawa części związków zawodowych działających w ZUS, które chyba nie do końca rozumieją sensu zmian w Zakładzie.

Ile pieniędzy poza składkami w przyszłym roku może potrzebować FUS, jeśli rzeczywiście sprawdzą sie prognozy o spowolnieniu wzrostu PKB do 2,5 - 3 proc. w przyszłym roku?

Zbigniew Derdziuk:

Planujemy, że w 2012 r. przypis ze składek zamknie się na poziomie blisko 121 miliardów złotych, czyli o ok. 15 miliardów więcej niż w zakłada plan na 2011 r. W projekcie budżetu na 2012 r. przewidziano dotację do FUS w wysokości 40, 5 mld złotych, z kolei refundacja z tytułu przekazanych składek do OFE to nieco ponad 9 miliardów złotych.

 

Długa historia ZUS

24 października  1934 prezydent Ignacy Mościcki podpisał dekret o scaleniu pięciu ubezpieczalni społecznych, powołując do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ta centralizacja miała pomóc w zasklepieniu przepisów i zasad ubezpieczeniowych. Miała też być odpowiedzią na kryzys, który rozpoczął się dokładnie 5 lat wcześniej, 24 października 1929, w pamiętny czarny czwartek na nowojorskiej.

Pierwszym prezesem ZUS mianowany zostaje ekonomista Jan Lgocki,  praktyk i teoretyk gospodarczy. Pierwszą siedzibę ZUS ma na warszawskim Solcu. Dziś siedziba ZUS jest na Żoliborzu.

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS,

odpowiada na pytania serwisu Moja Emerytura

Pozostało 98% artykułu
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką