Pracownicze fundusze emerytalne (PFE) to jedna z form pracowniczych programów emerytalnych (PPE) tworzonych w zakładach pracy. Obecnie w Polsce działa pięć takich funduszy. Oszczędza w nich ok. 60 tys. pracowników (aktywnych klientów jest mniej, po ponad 30 tys.).
Fundusze pracownicze, podobnie jak otwarte fundusze emerytalne (OFE), działające w ramach publicznego systemu emerytalnego, inwestują pieniądze członków. Przez trzy kwartały tego roku pracownicze fundusze straciły przeciętnie 4,2 proc. Warto jednak zaznaczyć, że od sierpnia indeksy giełdowe zaczęły mocno spadać. Najbardziej od 2008 r. I to miało główne przełożenie na wyniki funduszy emerytalnych. Ale co ciekawe wynik wypracowany przez pracownicze fundusze jest nieco lepszy stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych (ok. -5 proc.).
Różnice w wynikach między pracowniczymi a otwartymi funduszami mogą być rezultatem innego składu portfela inwestycyjnego. OFE dużo więcej pieniędzy lokują w akcje czy obligacje skarbowe. Z kolei fundusze pracownicze kupują głównie jednostki uczestnictwa specjalistycznych funduszy inwestycyjnych. Poza tym nie zarządzają pieniędzmi samodzielnie, tylko zlecają to zadanie firmom zewnętrznym.
Najlepszy wynik w tym roku ma Słoneczna Jesień. Strata tego funduszu wynosi -3,1 proc. Niewiele słabiej wypada Unilever Polska -3,4 proc. Najsłabiej poszło PFE Nowy Świat - -5,2 proc.
Gdy analizuje się dłuższy okres inwestycji PFE wyniki są lepsze. Za 12 miesięcy strata wynosi mniej, bo średnio -2,6 proc. Za okres 24 i 36 miesięcy jest już zysk. Odpowiednio jest to przeciętnie 8,6 proc. i 15,6 proc.