Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła funduszom emerytalnym korektę wartości jednostki rozrachunkowej na dzień 30 września. Powodem okazało się zawyżenie kursów kilku spółek. Informowaliśmy o dużym wzroście wartości jednostki rozrachunkowej funduszu emerytalnego Polsat. Tylko w ostatnim dniu września skoczyła o 20 groszy, gdy innych OFE spadła średnio o kilka groszy. Ta sytuacja zainteresowała Komisję Nadzoru Finansowego, która na co dzień ma wgląd do wszystkich transakcji dokonywanych przez fundusze.
Jak wynika z naszych informacji powodem sztucznego wzrostu wartości jednostki był istotny skok kursów mało płynnych akcji kilku spółek z portfela inwestycyjnego OFE Polsat, do którego doszło w ostatni piątek. Chodzi m.in. o spółki Dębica, Kruszwica, Mispol, Sygnity, Koelner oraz Świecie. Doszło zatem do zjawiska nazywanego window dressing, czyli poprawienia stopy zwrotu na koniec miesiąca lub kwartału. Z tego powodu KNF zdecydowało, że wszystkie OFE mają przyjąć do wyliczenia wartości jednostki na dzień 30 września wyceny tych spółek z 29 września, a nie z 30 września. Ta korekta spowodowała, że wartość jednostki OFE Polsat na dzień 30 września zmniejszyła się z 31,69 do 31,40 zł. W przypadku pozostałych funduszy obniżyła się średnio o grosz.
Ta decyzja miała jednak przełożenie na nasz ostatni ranking funduszy emerytalnych. W naszych wyliczeniach uwzględniamy bowiem wycenę jednostek OFE na ostatni dzień września. Wyliczając ranking, który ukazał się 13 października uwzględniliśmy wartość jednostek podanych przez OFE w pierwszych dniach października. OFE zaczęły korygować wartość jednostek od 11 października.
Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy zdecydowaliśmy o ponownym policzeniu rankingu. Zmiany w pozycjach poszczególnych OFE były nieuniknione. A dokładniej siedem z 14 OFE, po ponownym przeliczeniu rankingu, zmieniło pozycje. Dotyczy to także pierwszej trójki. Dwa najlepsze OFE pozostają bez zmian. Są to Allianz i Generali. Zdobyły odpowiednio 82,4 oraz 73,61 pkt.
Zmiana dotyczy trzeciej pozycji. Zajmują ją Amplico (69,59 pkt.), a AXA (69,35 proc.) jest o pozycję niższej. Już w pierwszej wersji rankingu oba fundusze różniła nieznaczna liczba punktów (0,14). Ponowne przeliczenie rankingu zadziałało na korzyść Amplico, ale wciąż różni oba fundusze niewielka liczba punktów (0,24).