Liczba klientów otwartych funduszy emerytalnych wynosi 15,5 mln – wynika z najnowszych danych ZUS. W samym wrześniu zwiększyła się o 11,9 tys. Najwięcej nowych członków przybyło dużym funduszom: PZU Złota Jesień i ING. Jest to odpowiednio 3,9 i 2,8 tys. Sporo także przybyło uczestników funduszom: Allianz i Aegon. Mniej ich niż przed miesiącem mają OFE: Nordea, Polsat i Aviva.

Od początku roku liczba uczestników kapitałowej części systemu emerytalnego wzrosła już o 525 tys. (3,5 proc.). W ciągu trzech kwartałów najbardziej aktywny w pozyskiwaniu nowych uczestników okazuje się Axa (120,3 tys.). Po ponad 90 tys. więcej osób mają Generali i Aegon. Nieźle wypada też Pocztylion (65,9 tys.), PKO BP Bankowy (59,8 tys.) oraz Aegon (58,6 tys.).

Cztery fundusze mają mniej uczestników niż jeszcze na koniec minionego roku. Pod tym względem przoduje Aviva, której ubyło ponad 78 tys. członków. Aviva przestała jednak w ogóle pozyskiwać nowych uczestników. Powód to zmiany w prawie, które weszły z początkiem 2010 r. Zmiana opłat jakie pobierają OFE powoduje, że dużym funduszom nie opłaca się zdobywać klientów, bo nie generują oni przychodów z opłaty za zarządzanie aktywami.

Mniej klientów mają jeszcze trzy najmniejsze podmioty: Polsat, Pekao i Warta. W sumie liczba ich uczestników zmniejszyła się o 14,6 tys.

Na koniec września fundusze emerytalne zarządzały 222,1 mld zł oszczędności Polaków.