Nazwa program lub plan określa tak naprawdę szczególny sposób sprzedaży zwykłych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. – Pod tą nazwą kryją się jednostki uczestnictwa funduszy, które można nabyć również na standardowych zasadach, w ramach tzw. rejestru ogólnego – przyznaje Katarzyna Szczepkowska, prezes KBC TFI. Dlatego bardziej adekwatne byłoby określanie ich mianem programów systematycznego inwestowania (PSO), jak robią niektóre towarzystwa. W praktyce możemy wybrać fundusz inwestujący do 100 proc. aktywów na giełdzie, ponosząc całkowite ryzyko tego typu inwestycji.
- Jeżeli jednak klient decyduje się na PSO, to po pierwsze jest mobilizowany do systematycznych wpłat, a po drugie im dłużej oszczędza, tym wyższe uzyskuje zniżki w opłatach manipulacyjnych, aż do ich całkowitego braku – podkreśla Szczepkowska.
- Systematyczne inwestowanie jest także dobrym sposobem na ograniczanie ryzyka na rynku akcji. Sprawdza się szczególnie w okresach korekt giełdowych i w czasie bessy, a także w okresie wysokiej zmienności na giełdzie. Regularne wpłaty powodują uśrednienie cen nabywanych akcji czy jednostek uczestnictwa funduszy minimalizując potencjalną stratę. Metoda ta może przegrywać z jednorazowymi wpłatami jedynie w przypadku wyraźnego trendu wzrostowego na giełdzie – dodaje Magdalena Bielak z BZ WBK TFI.
Dzięki dokonywaniu regularnych, z góry ustalonych minimalnych miesięcznych wpłat, ponosimy znacznie niższe koszty inwestycji, niż w przypadku tradycyjnego uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Wraz z upływem czasu TFI zmniejsza bowiem opłatę dystrybucyjną pobieraną za kupowanie jednostek uczestnictwa. W zależności od czasu trwania programu i zadeklarowanej minimalnej miesięcznej wpłaty, wraz z przyrostem zgromadzonego kapitału, opłata manipulacyjna jest w całości likwidowana. Im dłuższy program i większe wpłaty, tym mniejsze koszty inwestycji ponosimy.
Zasadniczą cechą takiego sposobu oszczędzania na emeryturę jest więc systematyczne, przynajmniej kilkuletnie wpłacanie pieniędzy do wybranego funduszu inwestycyjnego. W sytuacji gdy klient nie dokona wszystkich wpłat przewidzianych w programie, towarzystwo może od niego zażądać zapłacenia kary umownej.